1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Egepen Deceuninck’ten İzmir’e 200 milyon TL’lik fabrika yatırımı

Egepen Deceuninck’ten İzmir’e 200 milyon TL’lik fabrika yatırımı

Türkiye'nin önde gelen PVC markalarından Egepen Deceuninck, İzmir Menemen Plastik İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'ndeki 200 milyon TL'lik yatırımla yeni...

Egepen Deceuninck’ten İzmir’e 200 milyon TL’lik fabrika yatırımı

Türkiye'nin önde gelen PVC markalarından Egepen Deceuninck, İzmir Menemen Plastik İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'ndeki 200 milyon TL'lik yatırımla yeni fabrikasını hizmete sundu. Avrupa ve Amerika'nın en büyük PVC üretim merkezi olduğu belirtilen fabrika, yılda 50-55 bin ton aralığındaki üretimi 100 bin tona çıkaracak.

PVC sektörünün önemli markalarından Egepen Deceuninck, tek çatı altında sadece PVC kapı ve pencere profil üretimi yapan Avrupa ve Amerika'nın en büyük fabrikasını İzmir'de faaliyet geçirdiğini duyurdu. Yapılan açıklamada; İzmir Menemen Plastik İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'ndeki fabrika için 50 milyon euroluk bir yatırım yapıldı.

"Üretimi 100 bin ton ile iki katına çıkaracağız"

Egepen Deceuninck-Ege Profil Genel Müdürü ve Deceuninck İcra Kurulu Üyesi Ergün Çiçekçi fabrikanın açılış sürecini ve hedeflerini "Sektörümüz büyümesini sürdürmeye devam ediyor ve elbette sektörün gelişmesine dair gelecekte yeni yatırımların da yapılacağını tahmin ediyoruz. 2016 yılı Türkiye için zor bir yıldı. Ancak elbette ki kriz dönemleri her daim yeni fırsatlara olanak sağlayan bir süreç. Uzun süredir üzerinde çalıştığımız yeni fabrikamızın inşaatına 2015 yılında başladık. Şu an hizmet veren yeni fabrikamız 200 milyon TL'lik bir yatırımla faaliyete geçti. Bu fabrika ile İzmir'de 50-55 ton aralığında olan üretimimizi 100 bin tona, yani iki katına çıkaracağız. Yeni fabrikamız ile aynı zamanda birçok kişiye istihdam da sağlamış oluyoruz. Önümüzdeki bir buçuk ay içerisinde Amerika Birleşik Devletleri'ne ilk ihracatımızı gerçekleştireceğiz. Yıl sonuna kadar 33 milyon TL'lik bir ihracat hedefliyoruz" sözleriyle değerlendirdi.

Deceuninck Grubu'nun içerisinde bir numarada Türkiye'nin yer aldığını belirten Ergün Çiçekçi, "Deceuninck'in Türkiye'deki yatırımı, grup içindeki en önemli yatırımlardan biri. En büyük ciro sıralamasında da biz varız. Önümüzdeki 5 yıllık dönemde yüzde 15'lik ihracat payımızı yüzde 30'a çıkarmayı hedefliyoruz" diyerek gelecek dönem planlarını dile getirdi.

Merkez üssü

Güneş enerjisinin de kullanabileceği bildirilen fabrikada Deceuninck'in Hindistan, Brezilya ve Avustralya gibi gelişmekte olan pazarlardaki tüm faaliyetlerini destekleyeceği, ayrıca Türkiye merkezinden Şili ve Brezilya'ya giden malların tasarımı da bu merkezden yapılacağı kaydedildi. Fabrikayla birlikte Deceuninck'in gelişen pazarlardaki merkez üssü Türkiye olacağı açıklandı.

HABERE YORUM KAT