1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ehliyetle ilgili yeni karar! Sadece 2 yıl kullanabilecekler

Ehliyetle ilgili yeni karar! Sadece 2 yıl kullanabilecekler

Ehliyeti olan herkesi ilgilendiren yeni düzenleme Resmi Gazete'de yayımlandı. Yurt dışında ikamet eden Türk ve yabancı vatandaşların Türkiye'de araç kullanma şartlarına yeni şartlar getirildi.

Ehliyetle ilgili yeni karar! Sadece 2 yıl kullanabilecekler

Resmi Gazete'de yayınlanan yeni düzenleme ile birlikte yurt dışındaki Türk vatandaşlar ve yabancı uyruklu kişilerin Türkiye'ye geldiklerinde araç kullanmalarına yeni şartlar konuldu.

Buna göre Türk vatandaşı olup yabancı ülke ehliyete sahip olanlar Türkiye'ye girdikleri andan itibaren 2 yıl araç kullanabilecekler.

6 aydan fazla Türkiye'de bulunanlar ise araç kullanırken dış temsilcilikler ya da noter tarafından onaylanmış Türkçe tercümeli sürücü belgesini yanında bulunduracak. İki yılın bitmesi ile birlikte araç kullanmaya devam etmek için Türk ehliyeti ile ehliyetini değiştirmesi gerekecek.

Yabancı ülke vatandaşları ise mevcut ehliyetleri ile Türkiye'ye giriş yaptıktan sonra sadece 6 ay araç kullanabilecek. 6 ayın sonunda yabancı sürücü belgelerini Türkiye'nin sürücü belgesi ile değiştirmek zorunda kalacaklar.

Resmi Gazete'de yayınlanan karar şöyle;

Ehliyetle ilgili yeni karar! Sadece 2 yıl kullanabilecekler

Gülistan Başköy
Gündem Editörü

HABERE YORUM KAT