1. HABERLER
  2. YEREL
  3. Ekosistemdeki döngüyü onlara borçluyuz! Arıcılık kursu tamamlandı

Ekosistemdeki döngüyü onlara borçluyuz! Arıcılık kursu tamamlandı

Ekosistemdeki döngünün en önemli parçasının oluşturan, tozlaşmadaki rolleri ile bilinen arıların üretimi için Tuzla'da arıcılık kursunu tamamlayan kursiyerler sertifikalarını aldı.

Ekosistemdeki döngüyü onlara borçluyuz! Arıcılık kursu tamamlandı

Arıcılık kursunu tamamlayan kursiyerler sertifikalarını aldı. Törende konuşma yapan Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’nın eşi Dr. Fatma Yazıcı, arıların önemine dikkat çekerek, "Ekolojik sisteme zara vermeden yaşamayı öğrenmeliyiz." dedi.

Arıların ekolojik sistemdeki önemine dikkat çekmek için Tuzla Belediyesi Gönül Elleri Çarşısı’nın talebi üzerine Tuzla Halk Eğitimi Merkezi tarafından verilen ‘Arıcılık Kursu’ tamamlandı. Gönül Elleri Çarşısı ve Tuzla Rumeliler Derneği’nden katılan 12 kadın, 2 ay süren eğitimler sonucunda başarılı olarak sertifika almaya hak kazandılar. Kursları başarı ile tamamlayan kadınlara sertifikaları, Tuzla Kaymakamı Ali Akça, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’nın eşi ve Gönül Elleri Çarşısı kurucu gönüllülerinden Dr. Fatma Yazıcı,  Gönül Elleri Çarşısı kurucu gönüllülerinden Tuğba Muslu, Tuzla İlçe Tarım ve Orman Müdürü Şahin Çat, Tuzla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Adnan Sarıyıldız’ın katıldığı etkinlik ile takdim edildi.  

aricilik-kursu-sertfka.jpg

Ayrıca Koronavirüs salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında kutlanamayan 20 Mayıs Dünya Arı Günü de kutlandı. Tuzla’da yaşayan ve Gönül Elleri Çarşısı tarafından takipleri yapılan ihtiyaç sahibi ailelerin ürettiği arı temalı ürünler de Gönül Elleri Çarşısı Ekolojik Pazar’da satışa sunuldu. Satılan ürünlerden elde edilecek gelir yine ihtiyaç sahibi ailelerin ihtiyaçları için kullanılacak

aricilik-kursu-sertfka-2.jpg

"EKOLOJİK DENGEYE ZARAR VERMEDEN YAŞAMAYI ÖĞRENMEK"

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’nın eşi ve Gönül Elleri Çarşısı kurucu gönüllülerinden Dr. Fatma Yazıcı, arıların dünya üzerindeki önemine dikkat çekerek, "Biz Gönül Elleri Çarşısı olarak 8 ay önce Ekolojik Pazarımızı açtık. Bu pazarı açmamızdaki en önemli sebeplerden bir tanesi; ekolojik dengeye zarar vermeden yaşamayı öğretmekti. Gönül Elleri Çarşımızın böyle bir yüzü olsun istedik. Yaşadığımız Koronvirüs salgını sürecinde ve bugünlerde yaşadığımız doğa sorunlarına baktığımız zaman insanların dünyayı kötü kullandığını görüyoruz. Bu hepimize zarar veriyor. Denizimize, doğamıza, ağaçlarımıza zarar verirken en çok arılara zarar veriyor. 20 Mayıs Dünya Arı Günü nedeniyle bu programı düzenlemiştik ama pandemi nedeniyle ötelendi. Arı var ise hayat vardır. Çünkü arılar hassas varlıklardır. En ufak bir kimyasal artıktan etkilenebilirler. Bu sebepten dolayı arıların bizlere verdikleri hayatı düşünerek biz de onların hayatını öncelememiz gerekiyor. Bu farkındalığı yaratmak için arkadaşlarımız aynı zamanda kursiyer oldular. Arı dünyasını öğrendiler. Bu bakımdan kendilerini tebrik ediyorum. Bugün de hep birlikte bunun kutlamasını yapıyoruz. Özün sözü; dünyamıza iyi davranmamız gerekiyor ki o da bize iyi davransın. Bizler ne ekersek onu biçiyoruz” dedi.

aricilik-kursu-sertfka-3.jpg

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT