1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Ekrem İmamoğlu'nda Ayasofya açıklaması

Ekrem İmamoğlu'nda Ayasofya açıklaması

Ayasofya 'nın 86 yıl sonra müze statüsünden çıkarılarak, camii olmasının ardından Ekrem İmamoğlu'nun sessiz kalması çok konuşulmuştu. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu Ayasofya Camii ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Ekrem İmamoğlu'nda Ayasofya açıklaması

Danıştay’ın Ayasofya kararının ardından, Ekrem İmamoğlu Hürriyet'e yaptığı açıklamalarda şu ifadelere yer verdi: “Ayasofya, benim aklımda ve vicdanımda 1453’ten beri cami. Tüm konuşmalarımdaki ifadem ‘Ayasofya Camii’dir. Kendisine muhafazakâr diyen TV kanalları ‘ilk ezan okundu’, ‘ilk namaz 24 Temmuz’da kılınacak’ diyor. Oysa 30 yıldır Ayasofya’da 5 vakit ezan okunuyor. İçindeki Abdülmecit mescidinde namaz da kılınıyor. 1991’den beri kapısında tabela var. ‘Ayasofya kararı iyi mi kötü mü’ diye sorgulamak yerine sorgulanması gereken şey şu; 1 yıl önce; ‘Bu kararın getirisi götürüsü nedir? Burada bunu açıklamam doğru olmaz. Bunun bir götürüsü var. Bizim için faturası çok daha ağırdır, unutmayalım...’ denilirken, aradan geçen 1 yılda ne değişti? Eğer Ayasofya’daki bu değişiklik ülkeme, milletime maddi-manevi zenginlik katacaksa, işsizin derdine derman olacaksa, ülkeme saygınlık kazandıracaksa arkasındayım.”imkânı yaratacaksa ve dünyada ülkeme saygınlık ve muhabbet kazandıracaksa ben bu kararın sonuna kadar arkasındayım.”   

Ekrem İmamoğlu'nda Ayasofya açıklaması 

AYASOFYA CAMİİ NASIL İBADETE AÇILDI 

Danıştay 10. Dairesi, Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etti. Sürekli Vakıflar Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği, Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine yönelik Bakanlar Kurulu kararının iptali istemiyle Danıştay'da dava açtı.

Davayı duruşmalı inceleyen Daire, 2 Temmuz'daki duruşmada tarafları dinledi. Duruşmanın ardından dosyayı inceleyen Danıştay 10. Daire kararını verdi. Daire, Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'Hayırlı olsun' mesajıyla paylaşılan tweet'te Ayasofya'nın Diyanet'e devredildiğini ve ibadete açılmasına karar verildiğini duyurdu. 

Ekrem İmamoğlu'nda Ayasofya açıklaması

 

HABERE YORUM KAT