1. HABERLER

  2. BİYOGRAFİ

  3. El Chapo kimdir? El Chapo'nun karısı Emma Coronel Aispuro kimdir?

El Chapo kimdir? El Chapo'nun karısı Emma Coronel Aispuro kimdir?

El Chapo kimdir? ya da Joaquín Guzmán kimdir? Basında yer alan haberlerden sonra araştırılıyor. El Chapo'nun karısı da Ocak'ta karıştığı olay sebebiyle merak konusu. Peki El Chapo kimdir? El Chapo'nun karısı Emma Coronel Aispuro kimdir? Detaylar haberimizde

El Chapo kimdir? El Chapo'nun karısı Emma Coronel Aispuro kimdir?

El Chapo ya da tam adıyla Joaquín Guzmán Meksikalı bir uyuşturucu baronu. Chapo çıkan olayların ardından yeniden gündem oldu. El Chapo'nun karısı da Ocak ayında Chapo'nun firarını organize ettiği için, El Chapo'nun tekrar gündeme gelmesiyle merak konusu oldu. Meksika Güvenlik Bakanı Alfonso Durazo, 'El Chapo' lakaplı Guzman'ın oğullarından 28 yaşındaki Ovidio'nun Perşembe günü Culiacan kentinde yakalandığını açıkladı. Haberin duyulmasının ardından Guzman'ın adamlarının operasyonu gerçekleştiren Ulusal Muhafız devriyesine saldırdığını kaydeden Durazo, çıkan çatışmanın ardından güvenlik güçlerinin Ovidio'yu bırakarak bölgeden çekildiğini ifade etti. Durazo, bölgede şiddet olaylarının artmaması ve sivil kayıpların yaşanmaması için böyle bir karar verdiklerini dile getirdi. Peki El Chapo kimdir? El Chapo'nun karısı Emma Coronel Aispuro kimdir? Ayrıntılar haberimizde...

El Chapo kimdir? | Joaquin guzman | El Chapo'nun karısı | Emma Coronel Aispuro kimdir? | El Chapo firar

EL CHAPO KİMDİR?

Joaquín Archivaldo Guzmán Loera (d. 25 Aralık 1954 ya da 4 Nisan 1957; tartışmalı) Meksikalı uyuşturucu baronu.

Guzmán Loera, 2014 yılında devlet güçleri tarafından yakalandı ancak 14 Temmuz 2014'te hapishanede duşların altına 1,5 kilometre uzunluğunda tünel kazdırıp firar etti. Amerikan yetkililer Guzman'ın yakalanması için gerekli bilgileri verene 5 milyon dolarlık ödül vadetmiştir. Aralık 2015'te uyuşturucu ticaretini sabote ettikleri gerekçesiyle IŞİD lideri Ebu Bekir el-Bağdadi'yi tehdit etmiştir. 8 Ocak 2016 tarihinde yeniden yakalanmıştır.

El Chapo kimdir? | Joaquin guzman | El Chapo'nun karısı | Emma Coronel Aispuro kimdir? | El Chapo firar

EL CHAPO KARISI KİMDİR?

El Chapo karısı Emma Coronel Aispuro, ABD doğumlu Meksikalı eski genç güzellik kraliçesidir. Daha çok El Chapo ya da diğer adıyla Joaquín Guzmán'ın eşi olarak bilinir.

NE OLMUŞTU?

El Chapo'nun 'sağ kolu' olarak bilinen Damaso Lopez Nunez, geçtiğimiz Ocak ayında New York'ta devam eden, Guzman'ın ABD'ye toplam 14 milyar dolarlık eroin ve kokain sokmak suçlamasıyla yargılandığı davada, ifade vermişti.

O dönem yayımlanan haberde, Nunez, jüriye, Guzman'ın 2015'te cezaevindeki banyosundan kazılan bir tünelle hapisten kaçma planında eşi Aispuro'nun kilit rol oynadığını söylemişti.

Nunez ifadesi sırasında firarı organize eden kişilerle iletişimi sağlayan kişinin Aispuro olduğunu öne sürüp "Bize El Chapo'nun emirlerini o bildiriyordu" açıklamasında bulunmuştu.

El Chapo kimdir? | Joaquin guzman | El Chapo'nun karısı | Emma Coronel Aispuro kimdir? | El Chapo firar

UYUŞTURUCU BARONU EL CHAPO'NUN POPÜLER KÜLTÜRE ETKİSİ

Kullanıcılara İnternet üzerinden hizmet veren medya sağlayıcısı Netflix ve Univision, Guzman'ın hayatını konu alan bir seri çektiler. El Chapo dizisi 2017 yılında Netflix platformu üzerinden izleyicilerle buluşmuştu.

HABERE YORUM KAT