1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan, hasarlı binalar hakkında soruşturma

Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan, hasarlı binalar hakkında soruşturma

Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı, Sivrice ilçesinde meydana gelen 6,8 şiddetindeki depremin ardından bölgedeki hasarlı binaların artması sebebi ile soruşturma açtı.

Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı, Sivrice ilçesinde meydana gelen 6,8 şiddetindeki depremin ardından bölgedeki hasarlı binaların artması sebebi ile soruşturma açtı.

Yapılan açıklama ise şu şekilde:

"Elazığ ili Sivrice İlçesi Merkezli 24/01/2020 tarihinde saat 20:55'de meydana gelen 6,8 şiddetindeki depremde toplam 38 vatandaşımız (34'ü yıkılan binalarda olmak üzere, 3'ü kalp krizi geçirme ve 1'i başına moloz düşmesi nedeniyle) hayatını kaybetmiştir. İl merkezinde Sürsürü Mahallesinde çöken bir binada 14, Muratpaşa Mahallesinde Çöken iki ayrı binada 14, Gezin kasabasında yıkılan bir binada 3, Sivrice ilçesi Çevrimtaş köyünde bir yapıda 1 vatandaşımızın hayatını kaybettiği tespit edlmiştir. Yıkılan her bina ile ilgili 7 farklı soruşturma açılmıştır. Hasar gören bütün binalar ile ilgili ayrı bir soruşturma açılıp, toplam 8 farklı soruşturma da delil süreci devam etmektedir. Soruşturmalar kapsamında görevlendirilen bilirkişiler yıkılan ve hasar gören binalardan beton örnekleri almıştır. İncelemeler halen devam etmektedir. Yıkılan binaların yapımından sorumlu gerçek ve tüzel kişilerin tespit edilmesi adına yerel yönetimlerden ruhsat, proje, plan ve kroki işlemlerinden örnekler talep edilmiştir. Depremin ardından sosyal medyada kamu barışını bozucu nitelikle paylaşımlar ve kişiler ile ilgili ise ayrı bir soruşturma açılmıştır. Ayrıca evleri hasar gören vatandaşlarımızın kiralık ev arayışına girmesi sebebi ile ev kiralarında faiş miktarda artış olduğu iddialarını incelemek üzere ayrı bir soruşturma başlatılmıştır. Bir kez daha depremde vefat eden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara ise acil şifalar diliyoruz. Kamoyuna duyurulur."

bolge gundem

 

 

HABERE YORUM KAT