1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Elazığ depremi için tahminde bulunan profesör'den yeni itiraflar!

Elazığ depremi için tahminde bulunan profesör'den yeni itiraflar!

Elazığ'da meydana gelen 6.8'lik depremden önceki süreçte CNN Türk'deki bir programda deprem öncesi tahminler yürüten çıkan Prof. Dr. Naci Görür'den, yeni itiraflar geldi. Doğu Anadolu Fay Hattı'nın uyandığını açıklayan Görür, Bingöl, Malatya, Adıyaman, Hatay ve Kahramanmaraş adına çok ayrı bir parantez açtı.

Elazığ'da meydana gelen 6.8 şiddetindeki depremden önce yaptığı uyarılar ile dikkat çeken Prof. Dr. Naci Görür yeni açıklamalarda bulundu. CNN Türk canlı yayınına katılan Görür, Doğu Anadolu Fay Hattı'nın uyandığını ve bunun sadece bir başlangıç olduğunu belirterek, "Palu ve Bingöl arasına, Malatya-Adıyaman yöresine artık çok daha dikkat edilmeli" açıklamalarında bulundu. 

1513 yılında ilk ve son büyük depremini yaşayan Maraş için ise ayrı bir parantez açan Görür, 3 ay önce canlı yayında Elazığ depremine ilişkin önemli uyarılarda bulunmuştu. Yaşanan deprem sonrası ise CNN Türk'te yeni açıklamalarda bulundu. 

KUZEY ANADOLU FAYI ENERJİSİNİ BOŞALTTI

"Bu depremden sonra özellikle Palu ve Bingöl arasına ve Sivrice - Malatya - Adıyaman yöresine artık dikkatli bakmak lazım. Zaten orada birikmiş olan enerjiyi daha fazla arttırmış olabilir. Görüyorsunuz işte Karlıova bura Doğu Anadolu fayı Hatay'a kadar geliyor. Bu iki fay boyunca Anadolu batıya doğru hareket ediyor. Dolayısıyla Anadolu'nun bu hareketi bu fay boyunca kimi yerleri kilitleyerek enerji birikimine neden oluyor. Kuzey Anadolu fayı büyük ölçüde 20.YY'da enerjisini boşalttı."

bolge gundem

KAHRAMANMARAŞ DİKKAT ETMELİ 

Kahramanmaraş'ta da deprem olabilir. Kahramanmaraş bölgesinde en son deprem 1513. Anormal bir zaman geçmiş. O halde burası da depreme gebe bir yer. Buralara da özellikle dikkat etmek lazım. Şimdi Elazığ ve yöresinde bu depremin kırıldığı yerlerde bir rahatlama oldu. Ama yer bilimci olarak bizler rahatlamadık. Doğu Anadolu fayı bir uyanış içerisinde. Belirli bir periyotta deprem üretmeye başlayabilir. Can kaybı yine şükrediyoruz görece olarak az ama yapısal hasar çok fazla.

bolge gundem

BU BÜYÜK BİR DEPREMDİR

"Şimdi bu 6.8'lik deprem yer bilimciler açısından şunu ifade ediyor: Uyumakta olan uzun dönemdir aktif olmayan deprem Doğu Anadolu fay hattı uyandı. Kuzey Anadolu fayı ile Doğu Anadolu fayı Karlıova'da birleşiyorlar. Bu deprem Kuzey Anadolu fay hattına benzer şekilde büyük depremler üreterek enerjisini boşaltabilir. 1822'den başlayıp devam eden tarihi depremler 7 şekilde depremler üretmiş. Bu fay harekete başladığına göre ister istemez böyle bir düşünce doğuyor. Bu deprem sığ bir deprem. Ne kadar kırdığını ben bilmiyorum ama 33 km olabilir. Büyük bir depremdir. O nedenle beklenen yerde olmuştur.

bolge gundem

NE OLMUŞTU?

Türkiye, 24 Ocak saat 20:55'te Elazığ'dan gelen son dakika deprem haberi ile sarsılmıştı. Kandilli verilerine göre, deprem 6.8 büyüklüğünde meydana gelmişti. Kilisten, Samsun'a, Irak'tan, Suriye'ye kadar çok büyük bir bölgede hissedilen deprem, Elazığ ve Malatya'da büyük yıkıma neden olmuştu. AFAD'ın yaptığı açıklamaya göre, Elazığ'ın Sivrice ilçesinde 6.8 büyüklüğünde meydana gelen depremde 45 kişinin enkazdan sağ kurtarıldığını, 39 kişinin öldüğünü açıkladı. Bin 607 kişinin ise yaralandığı bildirildi.

bolge gundem

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT