1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Elazığ Sivrice nerede? Nüfusu kaç? Elazığ Sivrice köylerinin isimleri neler?

Elazığ Sivrice nerede? Nüfusu kaç? Elazığ Sivrice köylerinin isimleri neler?

Elazığ Sivrice nerede? Nüfusu kaç? Elazığ Sivrice köylerinin isimleri neler? soruları arama motorlarında sıkça araştırılmaktadır. Biz de sizler için bu merak edilenleri derledik. İşte tüm merak edilenler...

Elazığ Sivrice nerede? Nüfusu kaç? Elazığ Sivrice köylerinin isimleri neler?

Elazığ Sivrice'de meydana gelen depremin ardından internette araştırma yapılmaya başlandı. Peki Elazığ Sivrice nerede? Nüfusu kaç? Elazığ Sivrice köylerinin isimleri neler? Tüm merak edilenler haberimizde...

SİVRİCE NEREDE?

Sivrice, Elâzığ'ın bir ilçesidir. İl merkezine 31 km. uzaklıkta olup Sivrice´ye ulaşım kara ve demiryolu ile sağlanmaktadır. Sivrice, Hazar Gölü kıyısındadır. Sivrice İlçesinin doğusunda Maden İlçesi, batısında Baskil İlçesi, güneybatısında Doğanyolu İlçesi, güneydoğusunda Çüngüş İlçesi, kuzeyinde Elazığ Merkez İlçesi ile çevrilidir. Karakaya Gölü barajı Sivrice İlçesi ile Malatya İli, Doğanyolu İlçesi arasında sınır teşkil etmektedir.

Ayrıca ilçenin güneydoğusunda 2347 metre yükseklikteki Hazarbaba dağı ile 2171 metre yükseklikteki Karaoğlan dağı bulunmaktadır. İlçe merkezinin rakımı 1266 metredir.

1936 yılı Şubat ayı içerisinde Dedeyolu köyünde kurulmuştur. 1938 tarihinde şimdiki yeri olan Hazar Gölü sahiline nakledilmiştir. İlçenin kuruluş tarihi çok eski olmamakla birlikte göl içinde bulunan adacıkta ve devamında eski bir yerleşim yeri mevcuttur.

SİVRİCE İLÇESİNİN TARİHİ NASILDIR?

Bu gün toplam 50 köyün İlçe Merkezi olan Sivrice'nin Kuruluş tarihi oldukça yenidir. 1933'ten 1940’a kadar Romanya, Yugoslavya ve Rusya'dan getirilen 6000 den fazla Türk göçmen, ziraata elverişli düzlüklere iskan edilmişlerdir. Bunların çoğu Uluova'ya, bir kısmı Palu ovasına ve Karakoçan'a, bunların içinden 92 kişi de bugün­kü Sivrice'ye yerleştirilmiştir. Evvelce mevcut olan ve pek azı yeni kurulan iskan ma­hallerine yerleştirilmişlerdir. Bunlar için 1938'de Hazar Gölü'nün güney batı kenarı­na Sivrice adında bir köy kurulmuştur.Önce Elâzığ'a bağlı olan bugünkü Sivrice'nin İringil Bucağının tamamı ile Huh Bucağının büyük bir parçası Elâzığ'dan ayrılarak yeni bir ilçe olan Sivrice'yi teşkil etmiştir.

SİVRİCE KÖYLERİNİN İSİMLERİ NELERDİR?

Akbuğday Köyü
Akseki Köyü
Alaattin Köyü
Alıncık Köyü
Aşağı Çanakçı Köyü
Başkaynak Köyü
Bekçi Tepe Köyü
Canuşağı Köyü
Çatakkaya Köyü
Çevrimtaş Köyü
Çortunlu Köyü
Dedeyolu Köyü
Dereboynu Köyü
Dikmen Köyü
Doğanbağı Köyü
Doğansu Köyü
Dörtbölük Köyü
Duygulu Köyü
Düzbahçe Köyü
Elmasuyu Köyü
Gelindere Köyü
Görgülü Köyü
Gözeli Köyü
Günbalı Köyü
Güneyköy
Hacılar Köyü
Ilıncak Köyü
Kalaba Köyü
Kamışlı Köyü
Kavak Köyü
Kavallı Köyü
Kayabağları Köyü
Kayapınar Köyü
Kılıçkaya Köyü
Kösebayır Köyü
Kürk Köyü
Mollaali Köyü
Soğukpınar Köyü
Sürek Köyü
Tarlatepe Köyü
Taşlıyayla Köyü
Topaluşağı Köyü
Üçlerce Köyü
Ügrük Köyü
Uslu Köyü
Yaruşağı Köyü
Yedikardeş Köyü
Yedipınar Köyü
Yukarı Çanakçı Köyü
Yürekkaya Köyü

Elazığ Sivrice nerede? Nüfusu kaç? Elazığ Sivrice köylerinin isimleri neler?

ELAZIĞ SİVRİCE'DE DEPREM

AFAD ve Kandilli Rasathanesi, Elazığ'nın Sivrice ilçesinde 20:55'te 6.8 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini duyurdu. Depremin 6,75 kilometre derinlikte gerçekleştiği aktarıldı.

DEPREM BİRÇOK İLDE HİSSEDİLDİ

Deprem; Şırnak, Mardin, Diyarbakır, Tunceli, Malatya, Bitlis, Adıyaman ve Samsun'da hissedildi.

ARTÇI DEPREMLER MEYDANA GELDİ

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Elazığ'ın Sivrice ilçesinde saat 22.29'a kadar geçen zamanda, büyüklükleri 2,7 ile 5,4 arasında değişen 40'tan fazla artçı depremin kaydedildiğini açıklamıştı.

Açıklamada, "Bu depremden sonra 22.29'a kadar geçen zamanda, büyüklükleri 2,7 ile 5,4 arasında değişen 40'tan fazla artçı deprem kaydedilmiştir." ifadeleri kullanılmıştı.

AFAD'dan yapılan en son açıklamaya göre Elazığ Sivrice'de meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki deprem sonrası büyüklükleri 2.7 ile 5.4 arasında değişen 80 artçı deprem kaydedildiği belirtildi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT