1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Emniyet Genel Müdürlüğü'nden bekçilerle ilgili açıklama

Emniyet Genel Müdürlüğü'nden bekçilerle ilgili açıklama

Geçtiğimiz günlerde bekçilere verilen yeni yetkiler tartışma konusu olmuştu. Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Emniyet Genel Müdürlüğü, bekçilerin ehliyet, liyakat ve eğitim düzeyleri hakkında bilgilendirme yaptı.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nden bekçilerle ilgili açıklama

Geçtiğimiz gün 772 sayılı Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanun Teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından kabul edildi. Bekçilere verilen yetkiler tartışma konusu olurken bazı basın ve yayın organlarında bekçilerin ehliyet, liyakat ve eğitim düzeyleri hakkında haberlere yer verildi. Bu haberler sonrası Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından bir açıklama geldi. 

Emniyet tarafından yapılan açıklamada haberlere cevap verildi ve "772 sayılı Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanun Teklifinin TBMM İçişleri Komisyonunda kabul edilmesinin ardından, bekçilerin ehliyet, liyakat ve eğitim düzeyleri hakkında bazı basın yayın organlarınca kamuoyuna yanlış bilgiler verilmektedir. Söz konusu yanlış bilgiler üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur: Çarşı ve Mahalle Bekçisi olarak görev yapacak olanlar, Emniyet Genel Müdürlüğü Polis Akademi Başkanlığınca 3 ay süreyle üst düzey eğitime tabi tutulur ve bu eğitimi başarıyla sonlandıranlar görev yapacakları illere gönderilirler. Gönderildikleri illerde de göreve başlamadan önce 2 ay süreyle uygulamalı eğitimden geçirilirler. Ayrıca göreve başladıktan sonra da belli periyotlarla hizmet içi eğitime tabi tutulmaya devam edilirler. Teşkilatımız bünyesinde halen 21 bin 292 Çarşı ve Mahalle Bekçisi görev yapmaktadır. Bunlardan 2016 yılından bugüne kadar alımı yapılan 19 bin 706’sının; 12 bin 1’i (yüzde 60,90) lise, 3 bin 137’si (yüzde 15,91) yüksekokul, 3 bin 943’ü (yüzde 20) lisans ve 29’u (yüzde 0,15) ise yüksek lisans mezunlarından oluşmaktadır." ifadeleri yer aldı.

 

HABERE YORUM KAT