1. YAZARLAR
  2. Abdullah Yadigar
  3. En Kesin Anket Sonucu
Abdullah Yadigar

Abdullah Yadigar

Eğitimci Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

En Kesin Anket Sonucu

Her seçim öncesi anketler yarışı başlar. Araştırma Şirketleri boy gösterir. Her anket sahibi kendi araştırma sonuçlarının en isabetli olduğunu iddia eder.

30 Mart Mahalli İdareler Seçimi öncesi de bu yarış devam ediyor. Herkes kendisinin işine yarayacak sonuçları veren Araştırma Şirketlerinin anketlerini öne sürmektedir. Taraftarlarına bununla moral vermeye çalışmaktadır.

Anket bir araştırma tekniği olup; iktisadi, siyasi, sosyal vb. sahalarda karar verme sırasında karşılaşılan belirsizlikleri ve bilgi eksikliğini gidermek, problemleri teşhis etmek, aydınlatmak, çözüm bulmak için başvurulan sistematik ve planlı bilgi toplama faaliyetidir. Uygulandıkları araçlar itibariyle anketler, değişik isimler alabilir.

Anketler çok değişik amaçlarla yapıldığı gibi, seçmenin eğilimini belirlemek, bir siyasi partinin oy potansiyelini tespit etmek için de yapılabilir.

Anketlerin sonuçları zamana, uygulandığı sosyal çevreye göre değişebilir. Anket yönteminin başarısı, anketörlere olduğu kadar, anket formunun doğru ve mükemmel düzenlenmiş olmasına da bağlıdır. Ülkemizde yüzlerce Araştırma Şirketi var.

Genellikle her seçim öncesi yaptığı araştırmalarla bilinen belli-başlı araştırma şirketlerini şöyle sıralayabiliriz. Estima, A&G Araştırma, ANAR (Ankara Sosyal Araştırmalar Merkezi), Denge Araştırma, POLLMARK Piyasa ve Kamuoyu Araştırmaları, Konsensus Araştırma ve Danışmanlık, GENAR Araştırma Eğitim Danışmanlık, SONAR Araştırma, KONDA Araştırma ve Danışmanlık, KAMAR Araştırma ve VERSO Siyasal Araştırmalar Merkezi’ni sayabiliriz.

Aralık veya Ocak ayında yapılmış bir araştırma Mart ayında aynı sonucu vermeyebilir. Çünki bir haftada bile dengeler değişebilir. Kalkıpta Ocak ayında yapılan bir anket sonucunu ele alıp taraftar toplamaya çalışmak yetersiz kalabilir.

30 Mart tarihi yaklaştıkça objektif yapılan seçim anketleri belki gerçeğe en yakını olabilir. Kararsızlarında yavaş-yavaş şekillenmeye başladığı bir atmosfere girilebilir.

1980 İhtilali sonrası darbecilerin toplum mühendisliği çalışmaları ve siyasete yön verme gayretleri halkımız tarafından itibar görmedi. Tüm yönlendirme ve gayretler boşa çıktı. Millet’in iradesi tecelli etti.

28 Şubat darbesi sonrası da denenen toplum mühendisliği çabaları, tüm baskı ve zulümlere rağmen sonuç vermedi. Sessiz halk yığınları iradesini darbecilerin hılafına gerçekleştirdi.

Derin güçlerin ve paralel yapıların günümüzdeki provaları da halkımız tarafından farkedilmiş olup rağbet görmemiştir. Milletimizin sağ duyusu galip gelecektir.

Mısır ve Suriyede sergilenen oyunlar bizim ülkemizde zemin bulamayacaktır. Sergilenen tüm toplum mühendisliği çabaları sonuçsuz kalacaktır.

30 Mart akşamı herkesin tıraşı önüne dökülecek olup ölçüsünü alacaktır. Dileriz insanlarımızı kırıp dökmeden bu seçim sürecini de atlatırız.

En kesin anket sonucunu sandık belirler. 30 Mart akşamı sandıklar açılıp sonuçlar ilan edildikten sonra, halkın iradesi tecelli eder ve en güvenli anket sonucu ortaya çıkar.

Abdullah YADİGAR- PENDİK/İst. -11/03/2014

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT