1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'den 'petrol' müjdesi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'den 'petrol' müjdesi

Türkiye Petrollerinin, bu sene yurt içi üretimde hedeflenen 50 bin varil bandını yakaladığını söyleyen Bakan Dönmez, yaptığı konuşmada "Aralık ayında da yurt içi, yurt dışı toplamda 150 bin varil üretimle tüm zamanların rekoruna ulaştı." ifadelerini kullandı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'den 'petrol' müjdesi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez başkanlığında Türkiye Petrolleri Kristal Park Tesisleri'nde gerçekleştirilen toplantıya, petrol ve doğal gaz sektörünün temsilcileri katıldı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, toplantıda konuştu. Dönmez, Batman'ın petrol üretim tarihinde önemli bir yer sahip olduğunu belirtti ve Türkiye'nin ilk petrol kuyusu Raman-8'in 71 yıldır bu toprakların bereketini enerjiye dönüştürmeye devam ettiğini anlattı.

Dönmez, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye'nin ilk petrol rafinerisi de yine burada, Batman'da kuruldu. Türkiye'nin en yüksek graviteli petrolünü de Anadolu'nun bu mümbit coğrafyasından çıkarıyoruz. Batman bu yönüyle petrol tarihimizin hafızasıdır. Petrol bu şehrin kaderini öylesine değiştirdi ki; 1950'lere kadar küçük bir yerleşim yeri olan Batman, bugün 600 bin nüfusuyla bölgenin yıldızı, her gün daha da parlayan bir şehre dönüştü. Batman'daki kuyulardan fışkıran zenginlik, Türkiye'nin de kaderini değiştirdi. Türkiye Petrolleri'nin burada büyümesi beraberinde BOTAŞ, TÜPRAŞ, PETKİM, Petrol Ofisi gibi Türkiye'nin en büyük şirketlerinin de kuruluşuna vesile oldu."

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'den 'petrol' müjdesi

1,5 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Güvenlik güçlerince bölgede yürütülen başarılı operasyonlarla tesis edilen huzur sayesinde yakalanan istikrarın bölge ekonomisine katkı sunduğuna işaret eden Dönmez, bölgede huzur ve istikrar ortamının gelişmesinin insanların refahına, zenginleşmesine de katkı sağladığını aktardı.

Dönmez, Batman'a son 17 yılda petrol ve doğal gaz arama ve üretim faaliyetleri için yaklaşık 1,5 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirildiğini ifade ederek, bugün ham petrol üretiminin yüzde 37'sinin Batman'dan karşılandığını, daha da geriye gidilecek olursa 1934'ten bu yana açılan kuyuların yüzde 25'ini, yapılan metrajın ise yüzde 23'ünü Batman'da gerçekleştirdiklerini bildirdi.

'MİLLETİMİZLE PAYLAŞMAK BİZLER İÇİN BÜYÜK BİR GURUR VE MUTLULUK VESİLESİ OLACAK'

Türkiye'nin hidrokarbon kaynakları açısından önemli olduğuna işaret eden Dönmez, şu bilgileri verdi: 

"Hidrokarbon kaynakları açısından zengin bir ülke değiliz. Ancak 'coğrafya kaderdir' deyip, elimiz kolumuz bağlı oturamayız. Dünyanın en büyük petrol şirketleri kaynak zengini olmayan ülkelerden çıkıyor. Demek ki; önemli olan husus, doğru planlama ve strateji. Petrol ve doğal gaz bugün enerji ithalatımızın büyük bir kısmını oluşturuyor. Dünyadaki siyasi gelişmeler bu emtianın fiyatlamasında büyük bir rol oynuyor. Dış kaynaklı çalkantılardan etkilenmemek için yerli üretimin azami oranda artmasına büyük önem veriyoruz. Kimi zaman medyada 'Yine petrol buldular' tarzı, gösterilen emeği küçük düşüren haberlere üzülerek rastlıyoruz. Petrol ve doğal gazla ilgili medyada speküle edilen rakamlar bizim tarafımızdan teyit edilmedikçe itibar etmeyin. Buralardan gelecek müjdeli haberlerin milletimizin nazarında ne kadar kıymetli olduğunu biliyorum. İnşallah çalışmalarımızdan güzel neticeler alırsak bunları milletimizle paylaşmak bizler için büyük bir gurur ve mutluluk vesilesi olacak."

'YERİN ALTINDA NE VARSA MİLLETİMİZİN EMRİNE VE HİZMETİNE SUNACAĞIZ'

Türkiye'de hidrokarbon kaynaklarının sınırlı olduğunu aktaran Dönmez, "Fakat bu yerimizde sayacağımız, eldekileri çıkarmayacağımız anlamına gelmiyor. Bulduğumuz miktarın az ya da çok olmasından öte, önemli olan bu rezervlerin üretilebilir hale gelmesi ve ülke ekonomisine kazandırılmasıdır. Bu konuda teknolojinin bütün imkanlarını, yerli ekipman ve yerli insan kaynağımızla birleştirerek sonuna kadar gideceğiz. Bu konuda asla havlu atmayacağız, pes etmeyeceğiz, durmayacağız, yılmayacağız, yerin altında ne varsa milletimizin emrine ve hizmetine sunmak için her daim sahada olacağız." diye konuştu.

YAKLAŞIK 80 MİLYAR DOLAR MİLLETİMİZİN CEBİNDE KALDI

Dönmez,  özel sektör ve kamu eliyle açılmasını planladıkları 174 kuyunun bu ay başı itibarıyla 143'ünü tamamladıklarını vurgulayarak, şunları söyledi:

 "Petrol üretimimizin ilk gerçekleştiği günden bu yana toplam 75 milyar dolar değerinde ham petrol ürettik. Doğal gazda ise bu rakam 3,8 milyar dolara ulaştı. Bu şu anlama geliyor. Yaklaşık 80 milyar dolar milletimizin cebinde kaldı. Burada tabi son zamanlarda meydana gelen teknolojik gelişmeleri de göz önüne almak gerekiyor. Daha önce üretimi mümkün olmayan sahalarda üretim yapılabilmesi, yeni teknolojilerle üretim kayıplarının önlenmesi ya da mevcut rezervin daha önce üretilemeyen kısımlarına da inilmesi bu artışta önemli pay sahibi." 

Burada da yüzde 81'lik bir gerçekleşme oranı yakaladıklarını, sene sonuna doğru bu oranın bir miktar daha yükseleceğini anlatan Dönmez, "Türkiye Petrolleri bu sene yurt içi üretimde hedeflediğimiz 50 bin varil bandını yakaladı. Aralık ayında da yurt içi, yurt dışı toplamda 150 bin varil üretimle tüm zamanların rekoruna ulaştı. Kaya gazında da bu yıl ilk defa çatlatma yöntemiyle ticari petrol üretimi gerçekleştirdik. Sembolik bir üretim rakamı da olsa önemli olan bu yöntemin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de başarıyla uygulanması, bu bilgi ve tecrübenin bizim üretim portföyümüzde de yer alması." diye konuştu.

Bilgi ve tecrübe anlamında en güçlü oldukları alanların başında petrol ve doğal gaz arama ve üretiminin geldiğine işaret eden Dönmez, önümüzdeki yıllarda da bu başarıları hem yurt içinde hem de yurt dışında daha ileri noktalara taşıyacaklarına inandığını aktardı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'den 'petrol' müjdesi

BAKAN DÖNMEZ'DEN DOĞU AKDENİZ AÇIKLAMASI

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Dün itibarıyla Fatih gemimiz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden almış olduğumuz ruhsatla 4 bin metrelerde Yavuz ise Bakanlık olarak bizim verdiğimiz ruhsatla 4 bin 700 metrelerde sondajlara devam ediyor. Bu gemilerimize bir tanesini daha ekleyeceğiz. Akdeniz ve Karadeniz'de, ihtiyaç halinde başka ülkelerde de arayabileceğiz. Akdeniz'deki gücümüzü böylece üçe katlamış olacağız." dedi.

Dönmez, Doğu Akdeniz'de son dönemde yaşanan gelişmelere dikkati çekerek, "Enerjinin bölgenin siyaseti üzerine nasıl bir etkiye sahip olduğuna birlikte tanıklık ediyoruz. Dünyadaki gelişmelerin gerisinde değiliz. Dünyada neler olup bittiğini görüyoruz. Bunların ülkemize yansımalarını yakından takip ediyoruz ve inceliyoruz. Enerjinin merkezde yer aldığı bu dönemde bizler de kendi yol haritamıza sahip çıkıyoruz." diye konuştu.

BAKAN DÖNMEZ: 'HEDEFİM BAĞIMSIZ ENERJİ, GÜÇLÜ TÜRKİYE'

"Türkiye'nin enerjideki gelecek vizyonu olan milli enerji ve maden politikamızı yerlilik, arz, güvenlilik, yerlilik ve millilik üzerine inşa ettik. Enerji ve doğal kaynaklarımız insanımıza kesintisiz olarak sunmak için ve birçok yatırım ve projeyi adım adım gerçekleştiriyoruz. İnanıyoruz ki; yerli kömürden yenilenebilir enerjiye kadar her alanda dünya ile rekabet edecek güce ve potansiyele sahibiz. Hedefimiz bağımsız enerji, güçlü Türkiye." diyen Dönmez, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yerli ve yenilenebilir elektrik üretiminde bu yıl, son 20 yılın tarihi bir rekorunu kırmış olduk. Yüzde 63'ler seviyesine geldik. Bu yılın mayıs ayında bir rekora imza atarak ürettiğimiz elektriğin yüzde 75'ini yerli ve yenilenebilir kaynaklardan elde ettik. Ama yıl ortalaması yüzde 63. Her bir puanlık yerli kaynağın ithal kaynağa göre kullanılması 100 milyon doların cebimizde kalması anlamına geliyor. Demek ki yaklaşık 1,5 milyar doları yurt dışına daha az ödemiş olduk."

HABERE YORUM KAT