1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Engelli, Aktif Yaşam Merkezi Kuruluyor

Engelli, Aktif Yaşam Merkezi Kuruluyor

Engelli, Aktif Yaşam Merkezi Kuruluyor

           Pendik Belediyesi, Pendik Kaymakamlığı ve Gedik Üniversitesi işbirliği ve İstanbul Kalkınma Ajansı desteği ile kurulacak olan engelli çocuk ve gençlere yönelik Aktif Yaşam Merkezi projesi için 27 Eylül 2013 günü Pendik Yunus Emre Kültür Merkezi’nde bir açılış toplantısı düzenledi.

          Bremen Mızıkacıları Perküsyon Grubunun müzik ve danslarıyla renkli gösterilerle açılışı gerçekleştirilen toplantıya Pendik İlçe Milli Eğitim Müdürü Recep Dernekbaş ve Gedik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Topuz Katıldı.

         Toplantıda engeli olan bireylere aktif yaşam alışkanları kazandırmada bir model oluşturma amacı taşıyan projenin, 0-24 yaş arasında her engel grubunu kapsadığı açıklandı.

        Türkiye’de ilk kez uygulanacak proje, aileleri de eğitime dâhil ederek 0-24 yaş arasında ve her engel grubundan çocuk ve gençlerin hareket kapasitelerini artırmak ve olabildiğince aktif bir yaşam sürmelerine yardımcı olmak için gerekli fiziksel motor yetenekleri geliştirecekleri bir Aktif Yaşam Merkezi kurmayı amaçlıyor.

       Aktif Yaşam Merkezi projesi kapsamında 250 çocuk ve gencin bireysel gereksinimlerine uygun olarak hazırlanan fiziksel aktivite programları yer alıyor. Aile katılımlı olarak planlanan bu eğitim programı içersinde çocuk gelişimi ve eğitimi, beden eğitimi, beslenme ve diyetetik uzmanı, psikolojik danışma ve rehberlik uzmanından oluşan ekip tarafından yürütülecek hizmetler yer alıyor.

      Proje engeli olan çocuklara yönelik olarak düzenlenen fiziksel aktivite etkinliklerinin yanı sıra ailelere yönelik eğitim seminerlerini, engeli olan ve olmayan çocukları kaynaştırmak amacıyla düzenlenen spor şenliklerini de kapsıyor. Ayrıca proje kapsamında engeli olan çocuk ve gençlere sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazandırmada, hareket becerilerini ve spor yeteneklerini artırmada engeli olmayan çocukların engeli olan arkadaşlarına yönelik tutum ve davranışlarının olumlu yönde etkili olacağı belirtilmekte

    Tanıtımı yapılan engelli çocuk ve gençlere yönelik Aktif Yaşam Merkezi’nin açılış toplantısı sonunda Türkiye’de ilk kez uygulanacak bu projenin engeli olan bireylere aktif yaşam alışkanlıkları kazandırmada bir model oluşturma girişimi özelliğinde olduğu belirtildi   

HABERE YORUM KAT