1. HABERLER

  2. BİYOGRAFİ

  3. Engin Ardıç Kimdir, Nerelidir, Nerede Doğdu? Kaç yaşında?

Engin Ardıç Kimdir, Nerelidir, Nerede Doğdu? Kaç yaşında?

Engin Ardıç Kimdir? Biyografisi, Hayatı, Özgeçmişi, Doğum yeri, Doğum Tarihi, Fotoğrafı Kaç Yaşında, Memleketi ve Nereli Olduğu? Engin Ardıç hakkında merak ettiğiniz her şey haberimizde…

Engin Ardıç Kimdir, Nerelidir, Nerede Doğdu? Kaç yaşında?

ENGİN ARDIÇ KİMDİR?


Doğum tarihi : 01.Şubat.1952
Engin Ardıç kaç yaşında : 67
Kilo & Boy :
Burcu : Kova
Meslek : Gazeteci, Yazar
Engin Ardıç doğum yeri : Trabzon


ENGİN ARDIÇ BİYOGRAFİSİ


Engin Ardıç, 1 Şubat 1952 tarihinde Trabzon’da doğmuştur. Annesinin adı Vesile ve babasının adı Mustafa Şevki Ardıç’tır. Anne babası memur olarak Trabzon’da görev yaptıkları sırada orada doğmuştur. Küçük yaşlarında ailesinin tayinleri nedeni ile İstanbul’a taşınmışlardır. Çocukluğu Beşiktaş’da geçti. 1959 yılında Galatasaray okulunun ilkokul bölümünde tahsil hayatına başladı. 1970 yılında İstanbul’daki Galatasaray Lisesi'nden, 1976 yılında Boğaziçi Üniversitesi Siyasal Bilimler Bölümü'nden mezun oldu.
Gazeteciliğe 1970 yılında "Tiyatro '70" dergisinde başladı. Reklam yazarlığı, BBC Türkçe yayınlar servisi spikerliği, Cumhuriyet ve Politika gazetelerinde tiyatro ve edebiyat eleştirmenliği, Nokta dergisi'nde yayın danışmanlığı, Dünya, Sabah, Star ve Akşam gazetelerinde köşe yazarlığı, İnter Star televizyonunda yorumculuk yaptı. Halen Sabah gazetesinde yazılarına devam etmektedir. Yazar, özellikle yazılarında kullandığı sert üslup ve argo kelimeler ile tanınmaktadır.
İngilizce ve Fransızca'yı çok iyi bilen, Almanca ve Yunanca'yı da konuşabilen Engin Ardıç, Elele, Tempo, Playmen dergilerinde de yazılar yazdı.
Engin Ardıç, 1978 yılında Perran Kutman ile nişanlanıp daha sonra ayrılmışlardır.
Engin Ardıç, 24 Şubat 2008 tarihinden itibaran Sabah gazetesinde yazmaktadır. Yazılarında yer yer mizahi ve ironik bir üslup kullanmaktadır.


Ödülleri :


1987 - Çağdaş Gazeteciler Derneği "Yılın Gazetecisi


Kitapları :


1988 - Doğru Söyleyeni Dokuz Köyden...
1989 - Kadın Suretleri
1989 - İslâm Teksas'ta
1989 - Şengül Hamamı
1990 - Mustafa Kemal Sizin Gibi Kıro Değildi!
1990 - Daktilo Konçertoları
1991 - Turkobarok
1991 - Teğel Teğel Hüzün
1999 - Burjuvazi Şeyediyor Haa...

 

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT