1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Enis Berberoğlu Ameliyat Oldu Sıcak Gelişme

Enis Berberoğlu Ameliyat Oldu Sıcak Gelişme

MİT Tırları görüntülerini yayınlayarak casusluk suçu ile yargılanan CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun bu sabah Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim Araştırma Hastanesinde ameliyata alındığı bilgisine ulaşıldı. Detaylar haberimizde..

Enis Berberoğlu Ameliyat Oldu Sıcak Gelişme

Adana'da durdurulan mühimmat yüklü MİT TIR’larına ilişkin görüntülerin yayınlanmasına ilişkin olarak açılan davada "Devletin gizli kalması gereken belgelerini casusluk amacıyla temin etme" iddiasıyla yargılanan CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun bu sabah Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ameliyat olduğu öğrenildi. Edinilen bilgiye göre tutuklu Berberoğlu kasık fıtığı ameliyatı geçirdi ve tedavisi devam ediyor.

ENİS BERBEROĞLU HANGİ SUÇTAN YARGILANIYOR?

Savcılık mütalaasında; MİT tırlarının 1 Ocak 2014 ve 19 Ocak 2014 tarihlerinde durdurulduğu, ulusal güvenlik ve devlet sırrı kapsamında yayın yasağı konulmasına rağmen durdurulma görüntülerinin
29 Mayıs 2015’te Cumhuriyet gazetesinde o dönem genel yayın yönetmeni olan sanık Can Dündar imzasıyla yayınlandığı hatırlatılarak, bu eyleme ilişkin Dündar ve gazetenin Ankara temsilcisi Erdem Gül’ün yargılanıp ceza aldığı,  “terör örgütü üyeliği” suçu yönünden ise dosyanın ayrıldığı hatırlatılmıştı. Dava konusu görüntülerin bir hafıza kartıyla CHP Milletvekili Enis Berberoğlu tarafından Dündar’a verildiğinin tespit edildiği belirtilen mütalaada,  yargılama izni alınan Berberoğlu hakkında açılan davanın da bu dava dosyasıyla birleştirildiği anlatılmıştı.

Berberoğlu’nun, Dündar ve Gül gibi FETÖ/PDY’nin hiyerarşik yapısına dahil olmaksızın örgütün amaç ve stratejisi doğrultusunda, devletin güvenliği veya iç-dış siyasal yararlar bakımından niteliği itibarıyla gizli
kalması gereken bilgileri siyasal casusluk amacıyla Cumhuriyet gazetesinde yayınlanmasını sağlayarak, “FETÖ/PDY’ye yardım etmek” suçunu işlediği vurgulanan mütalaada, şu ifadeler kullanılmıştı: “Her ne kadar sanıklar Dündar ve Gül yönünden, ‘terör örgütüne üye olma’ suçu yönünden dosya ayrılsa da 15 Temmuz’daki kanlı darbe teşebbüsünde bulunulması süreçleri dikkate alındığında, FETÖ/PDY’nin silahlı terör örgütü olduğuna dair herhangi bir tereddüt yoktur. Kaldı ki Erzincan ve Kırşehir Ağır Ceza Mahkemelerince verilmiş FETÖ/PDY örgütünün silahlı terör örgütü olduğu yönünde yargı kararları bulunmaktadır. Bu itibarla sanıklar Can ve Gül’ün de Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 220/7. maddesi yoluyla (örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte, örgüte bilerek ve isteyerek yardım eden kişi, örgüt üyesi olarak cezalandırılır), 314/2 maddesi kapsamında kalan ‘silahlı terör örgütünün hiyerarşisine dahil olmaksızın terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme’ suçunu işledikleri anlaşılmıştır.
29 Mayıs 2015’te Cumhuriyet gazetesinde yapılan MİT tırlarına ilişkin haberlerin, 17/25 Aralık 2013 tarihlerinden sonra, yasal meşru hükümeti her türlü illegal yöntemle devirmeyi ve çalışamaz hale getirmeyi hedefleyen FETÖ/PDY yapılanmasının, gerek ulusal gerekse uluslararası kamuoyunu maniple ederek, meşru hükümeti baskı altına alıp çalışamaz hale getirmeyi, yine Türkiye’yi, ‘teröre destek veren ülke’ olarak yargılatmayı amaçladığı, bu şekilde siyasal hedeflere ulaşmak için yapılan yayının, siyasal casusluk olarak değerlendirilmesi gerektiği, sanık Enis Berberoğlu’nun, sanıklar Dündar ve Gül ile fikir ve eylem birliği içinde 29 Mayıs 2015’te Cumhuriyet gazetesinde MİT tırlarına ilişkin haber yapılıp görüntülerin ifşa edilmesi eylemleri sürecine bizzat iştirak ederek, atılı TCK’nın 330/1. maddesi kapsamında kalan, ‘devletin güvenliği veya iç dış siyasal yararlar bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk maksadıyla yayınlayıp açıklamak’ suçunu işlediği anlaşılmıştır.”

enis-berberoglu.jpg

Berberoğlu adliyeye gelişinde böyle görüntülenmişti

TUTUKLU ENİS BERBEROĞLU KİMDİR?

 Enis Berberoğlu, 1956 yılında İstanbul‘da doğmuştur. Tam adı Kadri Enis Berberoğlu’dur. 1975 yılında İstanbul Avusturya Lisesinden mezun oldu. Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü’nü bitirdikten sonra Ekonometri alanında yüksek lisans eğitimi aldı. 1980 yılında mezun oldu.

1981 yılında Dünya gazetesinde gazeteciliğe başladı. Gazetecilik kariyerinin 10 yılını Ankara‘da geçirdi. Gazetecilik yaşamında İstanbul, Ankara, bonn’da ekonomi muhabiri, siyasî ve diplomatik muhabir, yönetici ve köşe yazarı olarak çalıştı. Körfez Savaşı‘nda Bağdat‘ta savaş muhabirliği yaptı. Sedat Ergin, Ufuk Güldemir, Faruk Bildirici, Bilal Çetin, Ahmet Tan, Betül Uncular, Canan Gedik, Turan Yılmaz, Hakan Aygün, Ümit Sezgin, Semih İdiz, Tuncay Özkan gibi isimlerle birlikte muhabirlik yaptı.

Hürriyet in 20 yıllık Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök ile 20 yıl aralıksız çalışan Berberoğlu bu yıllar içinde gazetede yazarlık ekonomi müdürlüğü haber koordinatörlüğü yaptı.

CNN Türk ekonomi müdürü, Hürriyet ve Radikal gazetelerinde yazar olarak çalıştı. 29 Aralık 2009 tarihinde Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği’ne getirildi. Bu görevi 5 yıl sürdürdükten sonra siyasi baskılar yüzünden 10 Ağustos 2014 tarihinde Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği’nden istifa etti. Ekim 2014’te Sözcü gazetesi yazar kadrosuna katıldı.

Metina‘ya ve Körfez Savaşı‘na gitti. Gazeteciliğin ilk yıllarından itibaren Güneydoğu da gelişen olayları takip etti. Çok sayıda sınır ötesi harekat izledi. O günün Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ile Metina dağlarında havan atışı altında tanıştı.

1991 Ocak ayında başlayan ABD – Irak savaşını Bağdat‘tan izledi.

5-6 Eylül 2014 tarihlerinde yapılan Cumhuriyet Halk Partisi‘nin Olağanüstü Kurultayı’nda Parti Meclisi’ne seçildi. 14 Eylül 2014 tarihinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından İletişim ve Medya ile İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildi.

Almanca ve İngilizce bilen Enis Berberoğlu, gazeteci Oya Berberoğlu ile Ankara’da evlendi. Bir kız çocuk babasıdır. Boş zamanlarında matematik, tarih ve triller tarzı kitaplar okumayı seviyor.

Enis Berberoğlu 7 Haziran 2015 seçimleri için CHP‘den milletvekili adayı oldu. Yapılan seçimlerde milletvekili oldu.

Kitapları :
1997 – Susurluk: 20 Yıllık Domino Oyunu
1998 – Kod Adı: Yüksekova. Susurluk, Ankara, Bodrum, Yüksekova Fay Hattı
1999 – Öbür Türkler

Haber: SELMA AKYOL ( BÖLGE GÜNDEM)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.