1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Er: "Avukatların emekli maaşı arttırılmalı"

Er: "Avukatların emekli maaşı arttırılmalı"

Mersin Barosu Başkanı Ali Er, mesleğini zor şartlar altında yapan avukatların emekli maaşlarında iyileştirme yapılması için Adalet Bakanlığı'na başvuruda...

Er: "Avukatların emekli maaşı arttırılmalı"

Mersin Barosu Başkanı Ali Er, mesleğini zor şartlar altında yapan avukatların emekli maaşlarında iyileştirme yapılması için Adalet Bakanlığı'na başvuruda bulunduklarını söyledi.

Er, yaptığı yazılı açıklamada, yargının üç saç ayağı ve olmazsa olmazı olan avukatların, çok daha zor görevleri üstlenmelerine rağmen emekli olmaları halinde kendilerine bağlanan emekli maaşının, aynı fakülteyi bitiren yargının diğer üyelerinden, yani hakim ve savcılardan çok daha az olduğunu belirterek, avukatların emekli maaşlarının eşitlik ilkesine uygun olarak arttırılması ve aradaki adaletsizliğin giderilmesi gerektiğini, gerekli yasal düzenlemelerin yapılması için Adalet Bakanlığı'na başvuruda bulunduklarını belirtti.

Er, "Bilindiği üzere "Avukatlık Kanunu'nun 1. maddesine göre avukatlık, kamu hizmeti ve serbest bir meslektir. Avukatlarımızın ve avukatlık mesleğinin zor şartlar altında yapıldığı ve zor bir süreçten geçtiği bu dönemde, emekli maaşlarında yapılacak olan iyileştirmenin bir nebze de olsa faydalı olacağını düşünmekteyiz. Arz olunan nedenlerle, talebimizin değerlendirilmesi ve avukatlarımızın emekli maaşlarının arttırılması konusunda gerekli yasal düzenlemelerin yapılması için adımları atarak başvurumuzu yaptık" dedi.

Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT