1. HABERLER

  2. İÇ HABERLER

  3. Erdoğan Duransoy: “Çanakkale Zaferi vatan ve bayrak sevgisinin en büyük göstergesidir”

Erdoğan Duransoy: “Çanakkale Zaferi vatan ve bayrak sevgisinin en büyük göstergesidir”

Makina Mühendisleri Odası (MMO) Konya Şube Başkanı Erdoğan Duransoy, azmin ve inancın eseri olan Çanakkale Zaferinin vatan ve bayrak sevgisinin en büyük...

Erdoğan Duransoy: “Çanakkale Zaferi vatan ve bayrak sevgisinin en büyük göstergesidir”

Makina Mühendisleri Odası (MMO) Konya Şube Başkanı Erdoğan Duransoy, azmin ve inancın eseri olan Çanakkale Zaferinin vatan ve bayrak sevgisinin en büyük göstergesi olduğunu söyledi.

18 Mart Çanakkale Zaferinin 102. yılı nedeniyle mesaj yayınlayan MMO Konya Şube Başkanı Erdoğan Duransoy, ecdadın tarih boyunca yazdığı destanların belki de en önemlisinin Çanakkale Zaferi olduğunu belirtti.

Duransoy, "Türk Milleti vatanına bağlılığını bu zaferle bir kez daha dünyaya haykırmıştır. Atalarımızın yapmış olduğu vatan savunmasındaki azmin ve inancın en yoğun yaşandığı ve bütün dünyaya Türk'ün gücünün kanıtlandığı Çanakkale Savaşı sonrası, İhtilaf Devletlerine mensup düşman ülkeler Osmanlı'yı parçalamanın kolay olmadığının farkına vardılar. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün cephedeki askerlere "Ben size savaşmayı değil, ölmeyi emrediyorum" demesi vatan savunmasının kutsallığını ortaya koymuştur. Atalarımız vatan uğruna hiç düşünmeden ölüme koşmuştur. Onların kanlarıyla suladığı topraklara büyük bir şevkle sahip çıkmalıyız. Unutmamalıyız ki, atalarımızdan miras aldığımız bu emaneti torunlarımıza eksiksiz olarak bırakmak boynumuzun borcudur. Türk Milleti'nin hoşgörüsünün en güzel örneklerinden bir tanesi de Çanakkale'de yaşanmıştır. Evlerinden yüzlerce kilometre uzakta savaşarak ölen Anzaklar için her yıl düzenlenen anma törenine çok sayıda Avustralyalı katılmaktadır. Büyük önder Atatürk, ölen Anzakların ailelerine seslenerek, "Siz çocuklarınızı savaşmaları için gönderdiniz, onlar cephede öldüler. Sakın merak etmeyiniz, yavrularınız ebedi istirahatlerini topraklarımızda huzur içinde sürdürecekler" demiştir. Bu, Türk Milleti'nin ne denli saygılı ve hoşgörülü olduğunun en güzel göstergesidir. Her türlü dış tehlikeye karşı gözü açık, vatanını, milletini seven, örf ve ananelerine bağlı, ecdadına yakışır bir millet olmak ve muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak için çok çalışmalı ve tarihimizden gereken dersleri almalıyız. Bugün buna her zamankinden daha çok ihtiyacımız var" dedi.

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.