1. HABERLER
  2. EKONOMİ
  3. Erdoğan imzaladı! Restoran ve lokanta sahiplerine en az 2 bin en fazla 40 bin TL destek ödemesi yapılacak!

Erdoğan imzaladı! Restoran ve lokanta sahiplerine en az 2 bin en fazla 40 bin TL destek ödemesi yapılacak!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan kararla pandemi döneminde zorlu günler geçiren lokanta ve restoran sahiplerine verilecek destek ödemesinin detayları belli oldu. Buna göre en az 2 bin, en fazla 40 bin TL destek ödemesi yapılacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde müjdesini verdiği restoran ve lokanta sahiplerine yapılacak olan destek ödemesine ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre ciro kaybı desteği Ticaret Bakanlığı bütçesine konulacak ödenekten karşılanacak. 

AA'nın haberine göre bu destekten 2019'da ya da öncesinde başladığı işine devam eden ve 27 Ocak 2021 itibariyle faal mükellefiyeti bulunan, 2019'da cirosu 3 milyon lira ve altında olup söz konusu yıldaki cirosuna oranla 2020'deki cirosu yüzde 50 ve üzeri azalan işletmeler faydalanacak. 

ÖDENECEK DESTEK TUTARI

Ciro kaybı desteği, tek seferde ödenmek üzere 2 bin liradan az ve 40 bin liradan fazla olmamak kaydıyla 2020'deki ciroların 2019'daki cirolara göre azalan tutarının yüzde 3'ü esas alınarak verilecek. 

Erdoğan imzaladı! Restoran ve lokanta sahiplerine en az 2 bin en fazla 40 bin TL destek ödemesi yapılacak!

KDV BEYANNAMALERİ ESAS ALINACAK

İşletme cirolarının tespitinde 27 Ocak itibarıyla 2019 ve 2020'deki vergilendirme dönemlerine ilişkin olarak verilen Katma Değer Vergisi beyannameleri esas alınacak. 

Söz konusu tarihten sonra 2019 ve 2020 dönemlerine ilişkin verilen beyannameler, ciro hesaplamasında dikkatte alınmayacak. 

Erdoğan imzaladı! Restoran ve lokanta sahiplerine en az 2 bin en fazla 40 bin TL destek ödemesi yapılacak!

FAZLA VE YERSİZ ÖDENEN DESTEK ÖDEMELERİ GERİ ALINACAK

Fazla veya yersiz ödendiği tespit edilen ciro kaybı desteği ödemeleri, 21/7/1953 tarihli ve 6183 Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun Hükümleri uyarınca vergi daireleri tarafından tahsil edilecek. 

Ciro kaybı desteğine ilişkin başvuru süresi ile diğer usul ve esaslar Ticaret Bakanlığınca belirlenecek.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT