1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Erdoğan ve Putin'in ateşkes çağrısı, İran'ı mutlu etti

Erdoğan ve Putin'in ateşkes çağrısı, İran'ı mutlu etti

Libya'da Ulusal Mütabakat Hükümeti'nin Devlet Yüksek Konseyi, Türkiye ve Rusya arasında yapılan ateşkes çağrısını memnuniyet ile karşıladıklarını dile getirdi.

Erdoğan ve Putin'in ateşkes çağrısı, İran'ı mutlu etti

Devlet Yüksek Konseyinden yapılan yazılı açıklama dahilinde, "Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından Libya'daki krize ve başkente yönelik yapılan saldırıya ilişkin açıklama Devlet Yüksek Konseyi tarafından memnuniyet ile karşılanmıştır" ifadelerine yer verildi.

"LİBYALILARIN CANINI DÜŞÜNEN HER TÜRLÜ GİRİŞİMİ DESTEKLİYORUZ"

Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ve silahlı kuvvetlerini tehlikeye atması dışındaki durumlarda, Libya Devlet Yüksek Konseyi, Libyalıların canını düşünen ve savaşı durdurma amacındaki her türlü girişimden yana olduğunu ve bunları desteklediğini belirtti.Yapılan açıklamada ayrıca, herhangi bir diyalog çağrısının Fas'ın Suheyrat kentinde imzalanan Libya Siyasi Anlaşması'na bağlı kalması gerektiği bildirildi.

libya-9rr0.jpg

NE OLMUŞTU?

Libya'nın doğusundaki silahlı güçlerin lideri darbeci General Halife Hafter, başkent Trablus'u ele geçirmek için 4 Nisan'da saldırı emri vermiş, bunun üzerine uluslararası meşruiyete sahip UMH birlikleri de karşı operasyon başlatmıştı.

1122286.jpg

Mısır yönetiminin çağrısı üzerine, 31 Aralık'ta daimi temsilciler seviyesinde toplanan Arap Birliği, "Libya topraklarının birlik ve bütünlüğünün korunması, yabancı müdahalenin reddedilmesi, Aralık 2015'te imzalanan Suheyrat Anlaşması çerçevesinde krize siyasi çözüm bulunması" yönünde karar almıştı.

 

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT