1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: "30 bin faz aşıyı Bosna Hersek'e göndereceğiz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: "30 bin faz aşıyı Bosna Hersek'e göndereceğiz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi'nin Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yaptığı resmi ziyaretin ardından ortak basın toplantısında konuştu. Erdoğan, "Dost kara günde belli olur anlayışı ile Bosna Hersek'in yanında olduk. 30 bin doz aşıyı Bosna Hersek'e göndereceğiz." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: "30 bin faz aşıyı Bosna Hersek'e göndereceğiz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi'nin Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yaptığı resmi ziyaretin ardından ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bosna Hersek'te yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında yaşamını yitirenler için başsağlığı diledi. 

"30 BİN DOZ AŞIYI BOSNA HERSEK'E GÖNDERECEĞİZ"

Erdoğan "Salgınla mücadelede Devlet Başkanlığı Konseyi'nin sergilediği ortak iradeyi takdir ediyoruz. Biz de dost kara günde belli olur anlayışıyla salgının başından itibaren Bosna-Hersek'in yanında olduk. İnşallah, bundan sonra da bu tavrımızı muhafaza edeceğiz. Bu vesileyle de bu seyahatin ardından 30 bin doz aşıyı da aynı şekilde Bosna Hersek'e göndereceğiz." dedi.

Bugün imzalanan altyapı ve inşaat projelerindeki iş birliği protokolünün çalışmalara ivme kazandıracağını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti:

"Kültürel ve beşeri alanlardaki güçlü bağlarımızı daha da pekiştirmenin yolları üzerinde durduk. Türkiye olarak tüm bu hususları akılda bulundurmak suretiyle geçen sene eylül ayında Banja Luka Başkonsolosluğumuzu da faaliyete geçirdik. Bugünkü görüşmelerimizde, ortak coğrafyamız Balkanlar'da bölgesel iş birliği ve entegrasyonun ilerletilmesi konuları da gündemimizdeydi. Değerli Konsey Başkanı ve üyelerini haziran ayında Antalya'da gerçekleştireceğimiz Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Zirvesi'ne davet ettim. Müteakip toplantısını Saraybosna'da yapmayı kararlaştırdığımız, Türkiye-Bosna Hersek-Sırbistan Üçlü Zirvesini de inşallah şartlar el verdiğinde gerçekleştirmeyi arzu ediyoruz. Türkiye-Bosna Hersek-Hırvatistan Üçlü Mekanizması'na işlerlik kazandırmak noktasında da mutabıkız. Ülkemizin, Bosna Hersek'in başta NATO olmak üzere Avrupa Atlantik kurumları ile entegrasyonuna olan desteğini bir kez daha teyit ettik. Bugün gerçekleştirdiğimiz görüşmelerin somut iş birliği adımlarımızı daha da pekiştireceğine inanıyor, hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Tüm Bosna Hersek halkına en derin sevgi, selam ve muhabbetlerimizi iletiyorum."

TürkAkım Doğalgaz Boru Hattı Projesi'nin Bosna Hersek'ten geçmesi konusunda Türkiye açısından bir sorun olmadığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bizim açımızdan herhangi bir sorun yok. Dostlarımıza, kardeşlerimize Rusya ile de mutabık kalmak suretiyle yapılacak otoyolun bir kenarından da süratle TürkAkımı geçer ve kendilerine TürkAkımını ulaştırırız. Bundan da bizim açımızdan sorun yok." dedi.

BOSNA-HERSEK CUMHURBAŞKANLIĞI KONSEYİ BAŞKANI DODİK'İN AÇIKLAMALARI

Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Başkanı Dodik, Saraybosna-Belgrad Otoyolu Projesi'nin gerçekleştirilmesi gerektiğini belirtip "Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın inisiyatifi olmasa biz Bosna Hersek olarak bir yerde durur ve projeye devam etmezdik. Bu inisiyatif ve Cumhurbaşkanı'nın gayreti bu projenin gerçekleştirilmesi açısından önemli bir katkı oluyor." ifadelerini kullandı.

Türkiye-Bosna Hersek ilişkilerinin herkese güzel bir örnek olması gerektiğini vurgulayan Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Başkanı Dodik, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında Türkiye'nin yardımlarından dolayı mutlu olduklarını ifade etti. 

Bu dönemde Slovenya ve Türkiye'nin kendilerine en büyük yardımı yaptığını söyleyen Dodik, "Maalesef bu global sistem yüzünden biz aşıları şimdiye kadar temin edemedik." ifadesini kullandı.

Dodik, Balkanlar'da barışın sağlanması için Erdoğan'ın sahip olduğu endişelerin tüm bölgeye örnek olması gerektiğini de dile getirerek "Herkesin birbirine yardım etmesi ve kimsenin diğerinden rahatsız olmaması gerektiğini Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan öğrendik." değerlendirmesinde bulundu. 

ANLAŞMALAR İMZALANDI

Basın toplantısı öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konsey Başkanı Dodik ve konsey üyeleri huzurunda anlaşmalar imzalandı.

İlk olarak Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ile Bosna-Hersek Yabancı Yatırımları Teşvik Ajansı (FIPA) Arasında Yatırım İşbirliği Mutabakat Muhtırası, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkan Vekili Ahmet İhsan Erdem ile FIPA Müdürü Militsa Markoviç; Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Bosna-Hersek Hükümeti Arasında Altyapı ve İnşaat Projelerinde İşbirliği Anlaşması'na, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile Bosna-Hersek İletişim ve Ulaştırma Bakanı Vojin Mitroviç imza attı.

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Bosna-Hersek Bakanlar Konseyi Arasında Sürücü Belgelerinin Karşılıklı Olarak Tanınması ve Tebdil Edilmesi Konulu Anlaşma ise Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Bosna-Hersek İletişim ve Ulaştırma Bakanı Vojin Mitroviç tarafından imzalandı.

Berkem Temizel
Gece Editörü
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
1
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT