1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Erdoğan'dan kurmaylarına Ayasofya talimatı: Önemini herkese anlatın

Erdoğan'dan kurmaylarına Ayasofya talimatı: Önemini herkese anlatın

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün gerçekleştirilen AK Parti MKYK toplantısında kurmaylarına talimat vererek, Ayasofya'nın öneminin herkese anlatılmasını istedi. Erken seçim tartışmalarına ilişkin de konuşan Erdoğan,"Seçim yok, hedef 2023" mesajını verdi.

Erdoğan'dan kurmaylarına Ayasofya talimatı: Önemini herkese anlatın

AK Parti MKYK, toplantısı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda gündem ağırlıklı olarak Ayasofya'nın ibadete açılması oldu.Kurmayları Ayasofya ile ilgili kararlı duruşu nedeniyle Erdoğan’a teşekkür etti, bazı kurmaylar, 24 Temmuz’da Ayasofya’da olmak istediklerini iletti. Bunun üzerine konuşan  Erdoğan, “Davetiyeye gerek yok. Ezan herkese davettir. Hep birlikte orada olacağız. Sizi de bekliyoruz” diye konuştu.

Erdoğan'dan kurmaylarına Ayasofya talimatı: Önemini herkese anlatın

"AYASOFYA'NIN İBADETE AÇILMASI DANIŞTAY'IN KARARIDIR"

Erdoğan Ayasofya’nın ibadete açılmasının ardından kendisini çok sayıda liderin arayıp desteklerini ilettiğini anlattı. Erdoğan, bazı liderlerle yaptığı görüşmede, “Ayasofya’nın ibadete açılması Danıştay’ın kararıdır. Ayasofya sadece Müslümanlara açık bir ibadethane değil. Ayasofya’yı koruyacağız ve artık ücretsiz ziyaret edilebilecek. Bu insanlığın ortak mirası” sözlerini kullandığını anlattı.

Erdoğan'dan kurmaylarına Ayasofya talimatı: Önemini herkese anlatın

"AYASOFYA ZATEN CAMİ İDİ, TEKRAR CAMİ OLDU"

“Ayasofya da Sultanahmet, Süleymaniye gibi herkes tarafından gezilebilecek." diyen Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

"Fatih Sultan Mehmet aynı zamanda ortodoksların da lideriydi, hükümdarıydı. Bizde bir Rum Ortodoks Kilisesi var. Ayasofya zaten cami idi, müzeye çevrilmişti, şimdi tekrar cami oldu. Tarihi yapı korunacak. Ayasofya’nın tüm özellikleri korunacak” değerlendirmesini yaptı. Erdoğan kurmaylarına ise, “Ayasofya’nın tarihini korunması için çok titiz bir çalışma yürütülüyor. Siz de bu çalışmayı ve Ayasofya’nın bizim için önemini herkese anlatın. Doğruları anlatın” 

Erdoğan'dan kurmaylarına Ayasofya talimatı: Önemini herkese anlatın

AYASOFYA İÇİN BİLİM KURULU KURULDU

Toplantıda Erdoğan, Ayasofya’nın tarihi mirasının korunması için, Cumhurbaşkanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı öğretim üyeleri ve tarihçilerden oluşan Bilim Kurulu’nun kurulduğu ve bu kurulun çok titiz çalıştığı bilgisini verdi. Ayasofya’da ibadet anında mozaik ve fresklerin maskeleyici bir sistem ile kapatılacağı, bu çalışmanın Bilim Kurulu’nca yürütüldüğü aktarıldı.

ERKEN SEÇİM OLACAK MI?

Erdoğan, erken seçime ilişkin olarak da kurmaylarına “Seçim yok, hedef 2023” mesajını verdi.

Ekonominin iyi durumda olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bankalarla görüşüldüğünü ve faizlerin en kısa sürede düşürüleceğini ifade etti.

 

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT