1. HABERLER

  2. HAYAT VE YAŞAM

  3. Erzurum’da yaşlılara evde bakım projesi kabul edildi

Erzurum’da yaşlılara evde bakım projesi kabul edildi

Aile ve Sosyal Politikalar Erzurum İl Müdürlüğünce hazırlanarak Darülaceze Vakfına sunulan Yaşlılara Evde Bakım Projesi kabul edildi.

Erzurum’da yaşlılara evde bakım projesi kabul edildi

Aile ve Sosyal Politikalar Erzurum İl Müdürlüğünce hazırlanarak Darülaceze Vakfına sunulan Yaşlılara Evde Bakım Projesi kabul edildi.

Erzurum AK Parti Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu, böylesine anlamlı bir projeyi hayata geçirmekten mutlu olduklarını belirterek, projenin hayata geçmesinde katkısı olan herkese teşekkür etti.

Projenin Erzurum ilinde 3 merkez ilçede uygulanacağını belirten Taşkesenlioğlu, "Projemiz kapsamında yaklaşık bin yaşlı bireye hizmet götürülecektir. Erzurum'da yaşayan, 60 yaş ve üzerinde olan yaşlı ve bakıma muhtaç bireyler belirlenecek. Odak grubun belirlenmesi sürecinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, mahalle muhtarı, aile hekimi ve müftülüklere bağlı cami görevlilerinden destek alınacaktır. Proje süresince istihdam edilecek temizlik personelleri vasıtasıyla odak gruba yönelik öz bakım ve hane temizlik çalışmaları yapılacaktır. Projemiz Erzurum'a hayırlı olsun" dedi.

Aile ve sosyal Politikalar İl Müdürü Cemil İlbaş ise projede emeği geçenlere teşekkür ederek, projenin Erzurum'da yaşlıların yaşam standardına önemli katkılar sağlayacağını söyledi.

Proje kapsamında kurumlar arası koordinasyonu önemsediklerini belirten İlbaş, "İhtiyaç duyulduğu takdirde İl Müdürlüğümüz tarafından meslek elemanı, paydaş kurum olan İl Müftülüğünden talep edilecek bir din görevlisi ve İl Sağlık Müdürlüğünden sağlık personeli ile yapılacak hane ziyaretlerinde odak gruba dahil bireye gereksinimlerinin karşılanması amacıyla rehberlik ve destek çalışması yapacaktır. Bakanlığımız, odak gruba yönelik çeşitli sosyal hizmet faaliyetlerini yürütmekle görevli olup, yaşlıların ayrımcılığa uğramadan, insan haklarından yararlanarak yaşamlarını sürdürmeleri ve toplumsal hayata katılmaları amacıyla çalışmalar yapmaktadır. Kamunun kurumumuza yüklemiş olduğu görevleri yerine getirmek amacıyla çeşitli hizmet modelleri uygulanmaktadır. Uygulanan hizmet modellerinin günümüz modern dünyasının yaşlılara bakış açısıyla tam uyum göstermesi, sunulan hizmetlerin verimliliğini arttırmak amacıyla rehberlik çalışmaları yürütülmesi, hizmetlerin yaşlıların ihtiyaçları göz önünde bulundurularak geliştirilmesi ve yaşlıların toplumda diğer bireylerle eşit haklara sahip ve bu haklar doğrultusunda toplumla bütünleşmesi gereklidir. Bu gelişmelerin sağlanabilmesi için yaşlıların fiziksel, psikolojik ve sosyal gereksinimlerinin karşılanması gerekmektedir. Bu bağlamda, dünyada genel olarak yaşlı hizmetleri özelinde sosyal harcamalar azalırken ülkemizde bu alanda yapılan harcamaların artması, sosyal yardımların gerek kapsam gerekse miktar bakımından artış göstermesi ülkemizde yaşlı haklarının geliştirilmesinde ve farkındalık oluşturulmasında önemli rol oynamıştır" diye konuştu.

İstanbul'da düzenlenen proje imza törenine Erzurum AK Parti Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu, İstanbul AK Parti Milletvekili Belma Satır, Darülaceze Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Saraçoğlu, Darülaceze Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Hamza Cebeci, Aile ve Sosyal Politikalar il Müdürü Cemil İlbaş, İş adamı Sümmani Çelik katıldı.

Erzurum’da yaşlılara evde bakım projesi kabul edildi

Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.