1. HABERLER

  2. İÇ HABERLER

  3. Eski Nazi gardiyanın davası Almanya’da başladı

Eski Nazi gardiyanın davası Almanya’da başladı

Almanya'nın Mündser kentinde 94 yaşındaki eski Nazi gardiyanının davasına başlandı.

Eski Nazi gardiyanın davası Almanya’da başladı

Almanya'nın Mündser kentinde 94 yaşındaki eski Nazi gardiyanının davasına başlandı.

İkinci Dünya Savaşı sırasında bir Nazi ölüm kampında kitlesel cinayete karışmakla suçlanan eski bir Nazi gardiyanının yargılanması Almanya'nın Münster şehrinde başladı. Yetkililer tarafından sadece Johann R. olarak isimlendirilen 94 yaşındaki Nazi gardiyanı, 1942 Haziranından Eylül 1944'e kadar kuzey Polonya'da bulunan Stutthof kampında hizmet verdi. Johann R., kampta işlenen zulüm hakkında bir şey bilmediğini iddia etti.

Eski Nazi gardiyanı mahkum edildiği takdirde 15 yıl hapis cezasına çarptırılacak ancak tekerlekli sandalye kullanan Johann R.'nin, 94 yaşında olduğu için cezaevinde herhangi bir zaman geçirme olasılığının düşük olduğu bildirildi.

Johann R., savaş sırasında henüz 21 yaşında olmadığından Almanya'nın batısındaki Münster'de bir çocuk mahkemesinde yargılanıyor.

Stutthof Kampı, Eylül 1939'da Polonya'nın şehrinin 34 kilometre doğusundaki Sztutowo kasabasında kuruldu. Kampın kurulumu sırasında Alman güvenlik polisi tarafından "Emek Eğitimi" kampı olarak işlev gördü. Ocak 1942'de toplama kampı olarak değiştirildi. Kamp alanı diğer toplama kaplarında olduğu gibi dikenli teller ile gizlendi. Kampı Ukraynalı personeller ve Nazi Subayları esirleri yönlendirirken, 100 bin kadar esir bu kampta zorla çalıştırılıp daha sonrada acımasızca öldürüldü. Esirler gaz odalarında veya revirde zehirli ilaçlarla öldürüldü.

1945'te Sovyet Ordusunun yaklaştığını öğrenen Nazi Subayları Stutthof Kampını boşaltma kararı aldı. Baltık Denizi yakınlarına gelindiğinde hepsi Yahudi olan 50 bin esir katledildi. Geri kalan esirler Doğu Almanya Leunburg yönünde ilerledi. 25 bin kadar esir takviye sırasında yolda hayatını kaybetti. Sovyet Ordusunun yardımı ile esirler kurtarıldı. Fakat Nazi Subayları kampa dair geride hiçbir iz bırakmadı. Kamp 9 Mayıs 1945'te kapatıldı.

Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT