1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Eskişehir’de YGS heyecanı

Eskişehir’de YGS heyecanı

Bu yıl 2 milyon 265 bin 902 adayın ter döktüğü üniversiteye girişte ilk aşama olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS), Eskişehir'de de yapıldı.

Eskişehir’de YGS heyecanı

Bu yıl 2 milyon 265 bin 902 adayın ter döktüğü üniversiteye girişte ilk aşama olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS), Eskişehir'de de yapıldı.

Erken saatlerden itibaren sınava girecekleri binalara gelen adaylar, kimlik kontrolü yapılıp güvenlik kontrolünden geçirilerek sınav salonlarına alındı. Arama sırasında üzerinde yasak eşya bulunduran bazı öğrenciler, eşyalarını ailelerine bırakmak zorunda kaldı.

"Sınava geç kalanlar içeriye alınmadı"

Sınav binalarının kapıları saat 09.45'te kapatılarak, bu saatten sonra gelenler salonlara alınmadı. Geç kalan ve yeni uygulamadan haberi olmayan öğrenciler kapıdan geri dönmek zorunda kaldı. Sınavın başlaması ile velilerin de heyecanlı bekleyişi başladı. Veliler, öğrencilerin sesten rahatsız olmamaları için okul bahçesinden dışarıya çıkartıldı. Veliler beklerken Kur'anı Kerim ve Yasin-i Şerif okuyarak çocuklarına dua etti.

Sınava geç kalan öğrencilerin biri, "Yol uzaktı, yeni uygulamadan haberim var ama 45 dakikada Sultandere Mahallesi'nden ancak geldim. Sınava daha 10 dakika var almıyorlar. Daha önceki girdiğim sınavlara tam vaktinde girmiştim. Şimdi birkaç dakika geç kaldık, niye böyle yapıyorlar anlamadım. Hedefim Makine Mühendisliğiydi" diye konuştu.

ÖSYM'nin yeni uygulamasından haberi olmadığını belirten Ayhan Yılmaz, "Zaten üniversite öğrencisiyim, askeri ve polis okulları sınavlarına katılmak için YGS'ye girecektim. 9.45'den sonra almıyorlarmış. 9.50'de geldim. 5 dakika yüzünden sınava giremedim. Öğrenmiş olduk, seneye artık ona göre geliriz" ifadelerini kullandı.

Sınavın saat 10.00'da başladığını bildiğini dile getiren Çağatay Şensoy ise "15 dakika geç kalmışım. Yeni uygulamadan haberim yok. Haberlerde çıkmış ama ben izlemedim. Şu anda çok kötü hissediyorum kendimi. 70 kilometre uzaktan Kırka'dan geliyorum" dedi.

Sınava giren kızını bekleyen Nigar Aydın ise "İki çocuğum var şimdi ikinci heyecanı yaşıyorum. Sınava giren kızımdan daha çok heyecanlıyım. Kızım çok güzel hazırlandı. İnşallah emekleri boşa gitmez. Hedefi Matematik Öğretmenliği" ifadelerini kullandı.

Eskişehir’de YGS heyecanı

Eskişehir’de YGS heyecanı

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT