1. HABERLER

  2. HAYAT VE YAŞAM

  3. ESOB Başkanı Köstekli: “Ahilik, sevgi, hoşgörü ve kardeşlik demektir”

ESOB Başkanı Köstekli: “Ahilik, sevgi, hoşgörü ve kardeşlik demektir”

Bu sene 30'uncusu düzenlenen Ahilik Haftası etkinliklerinin açılışında konuşan Kırıkkale Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (ESOB) Başkanı Süleyman...

ESOB Başkanı Köstekli: “Ahilik, sevgi, hoşgörü ve kardeşlik demektir”

Bu sene 30'uncusu düzenlenen Ahilik Haftası etkinliklerinin açılışında konuşan Kırıkkale Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (ESOB) Başkanı Süleyman Köstekli, Ahilik kültürünün büyük bir geçmişe sahip olduğunu ve sevgi, hoşgörü, kardeşlik gibi anlamlara sahip olduğunu dile getirdi.

Kırıkkale'de Ahilik Haftası etkinlikleri Cumhuriyet ve Demokrasi Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasıyla başladı. Düzenlenen çelenk sunma töreninde açıklamalarda bulunan Kırıkkale ESOB Başkanı Süleyman Köstekli, "Ahilik, 800 yıldan beri kendini koruyabilmiş ve büyüyerek gelmiş bir teşkilattır ve tek başına bir teşkilat değil, bir sistemdir. Bunun içerisinde yardımlaşma, dayanışma, dürüstlük vardır. Ahilik, işçinin, çalışanın, üretenin, namuslu kazancın, namuslu ticaretin ve adaletli yönetimin simgesidir. Halka dönük bir kurumdur. Kendi ticaret çıkarını diğer meslektaşlarından üstün tutmayan kişi mutluluğu halka hizmet edip yararlı olmakta arar. Belli bir süre, bir iş basamağında kalarak olgunlaştırılan yamak, çırak, kalfa, usta hiyerarşisi kurmayı ve bu basamaklarda baba, evlat ilişkisi gibi öğreticiye candan bağlanmak suretiyle sanatı, sağlam ahlaki ve mesleki temellere oturtmayı amaçlar" şeklinde konuştu.

"Esnaf toplumun bel kemiğidir"

Bir ekonomik sınıf olarak esnafın, orta direk tabirinin ete, kemiğe bürünmüş hali ve toplumun bel kemiği olduğunu ifade eden Kırıkkale Valisi M. İlker Haktankaçmaz, "Bu adetleri yaşatmak gerekli, mesleki eğitim kurumlarımızın, halk eğitim kurumlarımızın bünyesinde yapılan çalışmalarla usta çırak ilişkisini sürdürmeliyiz. Ustada sadece usta değildir, bir babadır, atadır, çırak da bir usta için evlatla eş değerdir. Esnaflar, neredeyse ülkemizin en büyük kesimin oluşturur. Vatan savunmasına sıra geldiği zamanda en önde o vardır, istihdamında en büyük kaynaklarından biridir. Esnaflıkta adetler, gelenekler çok hızlı değişmez, ölmemesi lazım. Esnaflık gelenekleri değişiyorsa toplumda değişiyor demektir. Bu tür etkinlikler, geleneklerimizi, adetlerimizi hatırlamamız bakımından, kendi aramızdaki ve esnaf kardeşlerimiz arasındaki birlik ve beraberliği sağlaması açısından önemli" dedi.

Ahilik Haftası etkinlikleri Kırıkkale'de hafta boyunca çeşitli etkinliklerle devam edecek.

ESOB Başkanı Köstekli: “Ahilik, sevgi, hoşgörü ve kardeşlik demektir”

Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.