1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ESOGÜ’de ’Orta Asya’da Dini Hayat ve Din Eğitimi’ konulu konferans

ESOGÜ’de ’Orta Asya’da Dini Hayat ve Din Eğitimi’ konulu konferans

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) İlahiyat Fakültesi Dekanlığı'nın düzenlediği "Orta Asya'da Dini Hayat ve Din Eğitimi" konulu konferans, ESOGÜ...

ESOGÜ’de ’Orta Asya’da Dini Hayat ve Din Eğitimi’ konulu konferans

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) İlahiyat Fakültesi Dekanlığı'nın düzenlediği "Orta Asya'da Dini Hayat ve Din Eğitimi" konulu konferans, ESOGÜ İlahiyat Fakültesi Temel İslam Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Rıza Gül'ün konuşmacı olarak katılımıyla İlahiyat Fakültesi Konferans Salonu'nda gerçekleşti.

Prof. Dr. Ali Rıza Gül, konuşmasının ilk bölümünde Orta Asya genelindeki dini hareketler ve din eğitimi hakkında bilgiler verdi. Orta Asya ülkelerinde yaşayan halkların Türkiye'ye büyük yakınlık duyduklarını ve bölge ülkelerinin resmi devlet yapılanmalarının da din eğitimi alanında Türkiye'yi örnek aldığını belirten Prof. Dr. Ali Rıza Gül, Türkiye'nin de bu ülkelere din eğitimi alanında destek olma hususunda üzerine düşen görevi yerine getirmeye gayret ettiğini ifade etti. Bölge ülkelerinin terörizme karşı Türkiye'nin din eğitimi alanındaki tecrübelerinden faydalandıklarını ve bunu çok önemsediklerini belirten Prof. Dr. Ali Rıza Gül, daha sonra Kazakistan özelinde konuyu ele alırken, Türkiye'nin bölgede neler yapması gerektiği ile ilgili önerilerde de bulundu.

Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT