1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Estetik burun ameliyatlarında “karma rinoplasti”

Estetik burun ameliyatlarında “karma rinoplasti”

Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. İ.Oğuzhan Aydoğdu, estetik burun ameliyatlarında "karma rinoplasti" tekniği ile daha doğal sonuçlar...

Estetik burun ameliyatlarında “karma rinoplasti”

Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. İ.Oğuzhan Aydoğdu, estetik burun ameliyatlarında "karma rinoplasti" tekniği ile daha doğal sonuçlar alınabildiğini söyledi.

Estetik burun operasyonlarında kullanılan yöntemler konusunda Medicana International Samsun Hastanesi Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. İ.Oğuzhan Aydoğdu bilgiler verdi. Aydoğdu, "Kapalı rinoplastide iki ana yol vardır: Birincisi daha klasik olan çoğu kapalı rinoplasti yapan cerrah tarafından kullanılan yöntemdir. Bu yöntemde burun deliklerinden girilerek ameliyat yapılır ancak burun ucu kıkırdakları dışarı doğurtulmaz. Bu nedenle bu bölgelere müdahale etmek zorlaşır. Burun kemerine müdahale edilebilir. Burun ucundaki şekil bozukluklarının düzeltilmesi bu yöntemde zordur. Karma rinoplasti ise daha zor olduğu için daha az kullanılan bir yöntemdir. Burada da yine burun delikleri içinden girilir. Burada farklı olarak burun ucu kıkırdakları özel bir teknikle dışarı doğurtulur. Dışarıda şekil verilir. Küçültülebilir, kaldırılabilir ve tekrar yerine konulur. Tüm bölgeler gözle görülmüş olur. Burun ucu açılmadığı için burnu yukarı taşıyan bağlar zarar görmez ve burun ucu düşmesi hemen hiçbir zaman görülmez. Açık teknikteki manevralar burun anatomik yapıları bozulmadan kapalı teknikle yapılmış olur. O nedenle ismi de karma rinoplastidir. Burun ucu kıkırdakları görülmeden yapılan ameliyatın, kontrol edilmesi çok zordur. Bu nedenle karma rinoplastide doğurtma tekniğinde, tüm bölgeler gözle görülerek yapılır" dedi.

Hangi teknik tercih edilmeli?

Hangi tekniğin tercih edilmesi konusunda bilgi veren Opr. Dr. İ.Oğuzhan, "Cerrahınız burun estetiği ameliyatını sadece kapalı ya da sadece açık yapıyorsa zaten böyle bir tercihiniz olamaz. Genelde, plastik cerrahların daha hakim olduğu bir teknik vardır ve iyi bir sonuç için doğrusu cerrahın hakim olduğu tekniği kullanmasıdır. Ben hem açık hem kapalı tekniğe inanan ve gerektiğinde kullanan bir cerrahım. Ama genellikle karma rinoplasti dediğimiz kapalı teknikle burun ucunun doğurtulması esasına dayanan yöntemi kullanıyorum. Buradaki en önemli fark ve en temel unsur burnu yukarı taşıyan normalde olan bağlar açık rinoplastide kesilmek zorundadır ve zarar görürler. Bu nedenle burnu yıkarı kaldırmak için başka manevralara ihtiyaç duyulur. Karma rinoplastide ise burnu yukarı kaldıran en önemli yapı olan bu bağ korunur ve aynı zamanda burun ucu kıkırdaklarına dışarı doğurma yöntemi ile müdahale edilebildiğinden çok daha doğal burun uçları yapılabilir. Benim kanaatimce burun estetiği ameliyatından sonra burun ucu dokunulduğunda yumuşak ve hareketli olmalıdır. Burun üzerine ışık vurduğunda doğal burun ışık ve gölgeleri oluşmalıdır. Burun ucunda uyuşukluk olmamalıdır. Ameliyattan sonra burnunu rahat silebilmeli, sıkabilmeli ve burun ucuna dokunabilmelidir. Etrafındaki insanların burun ameliyatı olduğunu anlayacağı bir iz oluşmamalıdır. İyi bir kapalı rinoplastide burun ucu ödemi minimaldir. Burnun nihai şekline dönmesi aylarca değil daha kısa sürede olur. İyileşme süreci kısalmış olur" şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT