1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. İstanbul'da yeni dönem! Evde koronavirüs testi dönemi başlıyor

İstanbul'da yeni dönem! Evde koronavirüs testi dönemi başlıyor

İstanbul'da koronavirüs şüphesi taşıyan fakat hastaneye gitmekten çekinen kişiler için evde ya da iş yerinde ELISA yöntemiyle koronavirüs testi yapılacak.

İstanbul'da yeni dönem! Evde koronavirüs testi dönemi başlıyor

Sağlık Bakanlığı tarafından İstanbul içinde görevlendirilen laboratuvar uzman sağlık ekiplerinin evlerde ve iş yerlerinde test yapma konusunda yetkilendirildiği öğrenildi. Kovid-19 şüphesi taşıyan fakat risk taşıması sebebiyle hastaneye gitmek istemeyen kişiler için geliştirilen yöntemde ELISA yöntemiyle evde kan örneği alınan kişinin IgM ve IgG antikorlarına bakılıyor. Bu sayede kişinin hem koronavirüs olup olmadığı hem de daha önce bu hastalığı geçirip geçirmediği ortaya çıkıyor. 

DOĞRULUK ORANI YÜZDE 99'UN ÜZERİNDE

Evde yapılacak testlerin doğruluk oranının yüzde 99'un üzerinde olduğu belirtilirken Kurban Bayramı nedeniyle ihlal edilen sosyal mesafe hijyen kurallarının üzerine bu testlerin vatandaşa sunulması olumlu tepki çekti. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Onkoloji Uzmanı Dr. Yıldıray Tanrıver, “Özellikle bayramda tatil beldelerinde fiziksel mesafe ve hijyen kurallarına uyumda sıkıntılar yaşandığını hepimiz gözlemledik. Tatil dönüşünde hem kendimizi hem de çevremizdekileri korumak ve riskimizi bilerek önlemlerimizi almak için test yaptırılması çok daha önemli bir hale geldi.” ifadelerini kullandı.

Evde koronavirüs testi dönemi

SONUÇLAR EN GEÇ 24 SAAT İÇİNDE ULAŞACAK

Bu uygulamanın hastalığın yayılımını önlemek açısından önemini vurgulayan Tanrıver, sonuçların test sahiplerine 24 saat içinde ulaştırılacağını belirterek şunları kaydetti:

"Kovid-19 enfeksiyonuna karşı oluşan IgM antikorlarını saptamak için yapılan serolojik test sonucu olarak pozitif elde edilmesi, kişinin yakın zamanda virüs ile karşılaştığını gösterir. Yapılan testte IgG antikorlarının pozitif saptanması, Kovid-19'a maruz kalındığını göstermektedir. Bu antikorun pozitif seviyelere ulaşması genellikle ilk belirtiler başladıktan sonraki 10 gün içerisinde gerçekleşir. Kişinin virüse karşı bağışıklık sistemi ile yanıt vermesinin anlaşılmasının göstergesi IgG antikorunun pozitif yanıt vermesidir. Özellikle hastalığı asemptomatik olarak geçirmiş kişilerin belirlenmesinde bu sonuç daha da önemli bir hâl almaktadır. Antikor testleri kişilerden kan alımı ile gerçekleştirilir. Kan alımı için herhangi bir sağlık merkezine başvurulmasına gerek yoktur. Konusunda uzman personeller tam koruyucu donanımlar ile evinize ya da iş yerinize gelerek kısa süre içerisinde kan alım işlemini gerçekleştirmekte ve sonuçlar en geç 24 saat içerisinde iletilmektedir.” 

HABERE YORUM KAT