1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Online araştırma şirketi DORinsight, Türkiye'yi mercek altına aldı

Online araştırma şirketi DORinsight, Türkiye'yi mercek altına aldı

Türkiye’de corona virüs salgınının yaygınlaşmasıyla insanlar evlerine kapanırken, iş hayatlarını da eve taşıdı. Online araştırma şirketi DORinsight, salgın ile değişen iş yaşamına yönelik çevrimiçi anket araştırması yaptı. Araştırmaya 18 yaş üstü, çalışan ve Türkiye kent temsili 3 bin 675 kişi katıldı.

Online araştırma şirketi DORinsight, Türkiye'yi mercek altına aldı

Online araştırma şirketi DORinsight'in, Türkiye’de 1.2 milyonluk kayıtlı üyeye sahip izinli veritabanı bulunuyor. Ülkede etkisinin devam ettiği corona virüs (Covid-19) ile değişen iş yaşamını mercek altına alan şirketin yaptığı, ‘Salgından sonra iş yaşamı’ başlıklı araştırmada, iş hayatını eve taşıyanların yüzde 80’inin bu modeli desteklediğini ortaya koydu.

Corona virüs salgını, çalışma ve özel yaşamımızı tamamen değiştirdi. DORinsight, ‘Salgından sonra iş yaşamı’ başlıklı bir araştırma gerçekleştirdi. 15 – 20 Nisan 2020 tarihleri arasında çevrimiçi gerçekleştirilen araştırmaya, 18 yaş üstü, çalışan ve Türkiye kent temsili 3 bin 675 kişi katıldı.

Evden çalışanların yüzde 80'i bu işi sevdi

YÜZDE 71'İ 'ENDİŞELİYİM' DEDİ

Katılımcılara salgına yönelik tutumları sorulurken yüzde 71’i 'endişeliyim', yüzde 15’i 'endişeli değilim', yüzde 14’ü ise 'kararsızım' cevabını verdi.

Katılımcıların yüzde 49’u ailesinin sağlık sorunu yaşamasından, yüzde 23’ü ülke ekonomisinin çıkmaza girmesinden, yüzde 14’ü sağlıklarıyla ilgili sorun yaşamaktan, yüzde 6’sı işini kaybetmekten, yüzde 4’ü psikolojisini etkileyeceği için, yüzde 3’ü ise aile içi huzurlarının bozulmasından endişe duyuyor.

YÜZDE 68'İ ONAYLADI

Katılımcıların yüzde 66’sı şirketlerinin aldığı önlemleri yeterli gördüğünü, yüzde 68’i de şirketlerinin kriz yönetimini başarılı bulduğunu söyledi. Yüzde 50’sinin yaptığı iş evden çalışma modeline uygun olurken, yüzde 43’ü şu anda evden çalıştığını belirtti.

Evden çalışan katılımcıların yüzde 68’i evden çalışmanın verimliliğini artırmadığını (mevcuttaki gibi çalıştığı için),yüzde 80’i ise evden çalışma modelini desteklediğini dile getirdi. Katılımcıların yüzde 55’i evden çalışma modelinin 2-3 ay, yüzde 14’ü 5 ay veya daha uzun süreceğini, yüzde 10’u 1 ay, yüzde 6’sı 4 ay, yüzde 4 ‘ü 1 aydan az süreceğini tahmin ederken, yüzde 11’lik kesim ise bir tahmini olmadığını söyledi.

Evden çalışanların yüzde 80'i bu işi sevdi

YÜZDE 67'LİK KESİM İŞVERENİN PERFORMANSINI BEĞENMEDİ

Katılımcıların yüzde 62’si şirketlerinin salgın sürecindeki tutumunun performanslarını olumlu yönde etkilediğini dile getirdi.

Yüzde 60’ı bu dönemde işten çıkarılma endişesi yaşamadığını belirtirken, yüzde 67’lik kesim ise işverenin kendisine ücretsiz izin/ücret düşürme/kısa çalışma gibi bir öneri sunmadığını vurguladı.

Kaynak: Hürriyet

Gülistan Başköy
Eğitim Editörü
HABERE YORUM KAT