1. YAZARLAR
  2. İbrahim Şahin
  3. 'EVET'in mimarları ve kahramanları kimler?
İbrahim Şahin

İbrahim Şahin

Yazarın Tüm Yazıları >

'EVET'in mimarları ve kahramanları kimler?

Ülkemiz 16 Nisan’da tarihinin en önemli referandumlarından birini geride bıraktı. Adı Cumhurbaşkanlığı sistemi olan yeni sistem değişikliği için seçmen sandık başına giderek tercihini evet ten yana kullanarak yeni sistem değişikliğine onay vermiş oldu. Resmi olmayan sonuçlara göre seçmen %85 bir katılımla %51.4 evet %48,6 hayır dedi. Sonuçlar oldukça birbirine yakın, katılım çok yüksek bu da demokrasi adına çok sevindirici. Görülüyor ki halkımız bu referanduma oldukça ilgi göstermiş. Peki bu sistem değişikliğinin ve sonucunda evet çıkmasının mimarları, kahramanları kimler?

Elbette kuşkusuz evet sonucunun kahramanı tabi’i ki sandığa gidererek tercihini kullanarak gösteren seçmemelerdir.

Ama bence bir başka iki mimarı, kahramanları var bu seçimin. Onlarda biri, ön alarak hiç kimsenin beklemediği anda çıkış yaparak Ak Parti’ye seslenerek “başkanlık konusunda ne düşünüyorsanız getirin meclisten geçirelim, biz Milliyetçi Hareket Partisi olarak desteğe hazırız” diyerek bu yasanın meclisten 330 oyun üzerinde oy alarak referanduma sunulmasını sağlayan Sayın, Devlet Bahçeli. Bir diğeri de, seçim kampanyası boyunca karizmatik liderliği sayesinde her seçimde olduğu gibi başarılı bir seçim programıyla bu seçimin kazanılmasında çok büyük etkisi olan sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dır.

Sayın Devlet Bahçeli, her kesin sürpriz sayabileceği bir çıkış ile süreci başlattı ve referandum öncesi mecliste parti gurubuna sahip çıkarak verdiği destekle anayasa teklifinin 330 un üzerinde oyla meclisten geçmesini sağladı.

Sayın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da karizmatik kişiliği ve liderliği ile seçim çalışmaları boyunca her zaman olduğu gibi Türkiye’yi adım, adım gezerek mitingler düzenleyerek bu anayasa teklifinin kabul edilmesi için yoğun bir caba harcadı.Ben referandum sürecinde cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu yoğun caba ve çalışmasının seçim Suruçlarının evet olarak çıkmasında çok büyük bir payının olduğunu düşünüyorum.

Diğer taraftan evet sürecinin en zor anında imdadına yetişen CHP Konya milletvekili Hüsnü Bozkurt. O da seçime 10 gün kala yaptığı evet çıkarsa ‘evet’çileri İzmir’den denize dökeceğiz çıkışıyla evet çıkmasına büyük katkı da bulunmuştur. Aynı şekilde seçime iki gün kala cumhurbaşkanı danışmanı Şükrü Karatepe’nin eyalet çıkışı da hayır’a destek olmuştur. bu iki siyasi figürün açıklamaları evet’i ve hayır’ı etkilemiştir.

Sonuçta artısıyla eksisiyle %51,4 evet %48,6 hayırla seçmen hür iradesini sandığa yansıtmış ülkemizde yönetim şeklin değiştirilmesi yönünde oy kullanmış tercihini belirlemiştir.

Kısa ve öz olarak, referandum öncesi sayın Devlet Bahçeli, ve referandum sürecinde de sayın cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, üstlendikleri sorumluluk ve çalışmalarıyla evet in çıkmasının en önemli iki mimarları, kahramanları olmuşlardır.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT