1. HABERLER

  2. İÇ HABERLER

  3. Eximbank Genel Müdürü Yıldırım’dan GTB’ye ziyaret

Eximbank Genel Müdürü Yıldırım’dan GTB’ye ziyaret

Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, Gaziantep Ticaret Borsası'nı (GTB) ziyaret etti.

Eximbank Genel Müdürü Yıldırım’dan GTB’ye ziyaret

Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, Gaziantep Ticaret Borsası'nı (GTB) ziyaret etti.

GTB Meclis Başkanı Selami Memiş, Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu ve Meclis üyeleriyle bir araya gelen Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, borsanın çalışmaları ve Gaziantep gıda sanayisi hakkında bilgiler aldı. Genel Müdür Yıldırım'ı GTB "de ağırlamaktan duydukları memnuniyeti dile getiren Meclis Başkanı Selami Memiş, borsa tarafından yürütülen faaliyetler ve projeler hakkında açıklamalarda bulundu. GTB'nin işlem hacmi bakımından Türkiye'nin en büyük 5 borsası arasında yer aldığını belirten Memiş, bunda kentin tarıma dayalı sanayide bir üs ve cazibe merkezi olmasının da etkili olduğunu söyledi.

GTB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu ise ziyarette Genel Müdür Yıldırım'a Gaziantep ekonomisi hakkında bilgi verdi. Küresel krizlere ve bölge ülkelerinde yaşanan sorunlara rağmen Gaziantep'in ekonomideki istikrarını koruduğunu belirten Tiryakioğlu, "Türkiye ihracatının lokomotif şehirlerinden Gaziantep, yaşanan çeşitli sorunlara rağmen 2016 yılında 6 milyar 258 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirerek en fazla ihracat yapan 5 şehir arasında yer alma başarısı gösterdi" dedi.

"Tarıma dayalı gıda sanayinin başkenti Gaziantep"

Tiryakioğlu, Gaziantep'in tarıma dayalı gıda sanayinde Türkiye'nin başkenti konumunda olduğunu vurgulayarak, "Gaziantep toprak bakımından büyük bir alana sahip değil fakat sahip olduğu girişimci ve müteşebbis ruh bu eksikliği kapatmaya yetiyor. Bugün Gaziantep tarım kökenli birçok sanayi iş kolunda Türkiye üretiminin yarısından fazlasını tek başına karşılamakta. Ülkemiz makarna ihracatının yüzde 60'ı, un "un ise yüzde 50'si şehrimizden gerçekleştirilmekte. Bunun yanı sıra antepfıstığının yüzde 90'ı da şehrimizde işlenerek piyasalara sürülmekte" dedi. Gaziantep Ticaret Borsasının, Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin destekleriyle sürdürdüğü Et Borsası hakkında da bilgiler veren Tiryakioğlu, 30 bin metrekare alan üzerine kurulacak olan ET Borsasının şehrin et konusunda en az 50 yıl sorun yaşamamasına katkı sunacağını ifade etti. Türk Eximbank Genel Müdürü Yıldırım ise ziyarette yaptığı konuşmada Eximbank'ın ihracatçılara sunduğu fırsatlar hakkında açıklamalarda bulundu. Ziyaret sonrası GTB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu ve Meclis Başkanı Selami Memiş tarafından Eximbank Genel Müdürü Yıldırım'a, günün anısında kutnu kumaşında dokunmuş hediyeler verildi.

Eximbank Genel Müdürü Yıldırım’dan GTB’ye ziyaret

Eximbank Genel Müdürü Yıldırım’dan GTB’ye ziyaret

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.