1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Faiz için kritik gün! Merkez Bankası faiz indirimine gidecek mi?

Faiz için kritik gün! Merkez Bankası faiz indirimine gidecek mi?

Merkez Bankası, ikinci faiz toplantısını bugün yapacak. Analistlerin tahminine göre Merkez Bankası'nın bugün bir indirime daha gitmesi bekleniyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), yılın ikinci faiz toplantısını bugün yapacak. Alınan karar, toplantının ardından saat 14:00'te Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal tarafından kamuoyuna duyurulacak.

ANALİSTLER İNDİRİM BEKLİYOR

Bugün yapılacak toplantıya yönelik olarak analistler yeni bir faiz indiriminin daha olacağını öngörüyor. AA Finans tarafından 21 analistin katılımı ile gerçekleştirilen Merkez Bankası faiz indirimi beklentisi anketi sonuçlarına göre her 3 ekonomisten ikisi faiz indirimi bekliyor.

7 ekonomist Merkez Bankası tarafından faiz indirimi yapılmayacağı yönünde görüş açıklarken, 14 ekonomist ise Merkez Bankası'nın toplantıda en fazla 75 en az 25 baz puan faiz indirimi yapılacağını düşünüyor. 3 ekonomist 75 baz puan ve 9 ekonomist ise 50 baz puan faiz indirimi yapılacağı tahmininde bulundu.

Reuters'ın 15 kurumun katılımıyla yaptığı ankette de analistler 50 baz puanlık indirimle politika faizinin yüzde 10.75'e çekileceği yönünde görüş bildirdi.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum