1. HABERLER

  2. İÇ HABERLER

  3. Fatih’te ‘sahte vize’ şebekesine operasyon: 4 gözaltı

Fatih’te ‘sahte vize’ şebekesine operasyon: 4 gözaltı

İstanbul Fatih'te düzenlenen operasyonda, yurt dışına çıkış için bin avroya sahte Schengen vizesi düzenleyen şebekenin 4 üyesi yakalandı.

Fatih’te ‘sahte vize’ şebekesine operasyon: 4 gözaltı

İstanbul Fatih'te düzenlenen operasyonda, yurt dışına çıkış için bin avroya sahte Schengen vizesi düzenleyen şebekenin 4 üyesi yakalandı. Şebekenin organizatörü olduğu ileri sürülen ve piyasada "vize baronu" olarak bilinen "Kürdo" lakaplı M.A.'nın yakalanması için operasyonların sürdüğü bildirildi.

Alınan bilgiye göre, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, insan ticareti ve göçmen kaçakçılarına yönelik bir dizi çalışma gerçekleştirdi. Yapılan çalışmalarda, bir şebekenin Fatih İskenderpaşa'da "turizm şirketi" adı altında sahte vize belgesi imal ettiği tespit edildi. Belirlenen şebekenin üyelerini takibe alan Kaçakçılık polisi, Avrupa ülkelerine geçiş yapmak isteyen kişilere sahte Schengen vizesi çıkaran çete lideri "Kürdo" lakaplı M.A., şebeke liderinin kardeşi B.A., Z.A., B.G. ve İ.İ.'nin yakalanması için düğmeye bastı. 16 Ekim'de düzenlenen operasyonda şebeke liderinin kardeşi B.A., Z.A., B.G. ve İ.İ. yakalandı.

Sahte vizelerin çoğu Avrupa ülkelerine

Organizasyonun lideri olduğu iddia edilen ve kamuoyunda "vize baronu" olarak anılan "Kürdo" lakaplı M.A.'ya ulaşılamadı. Operasyonda 1 adet 7.75 çapında ruhsatsız tabanca ve bu silaha ait mermiler, 1 adet manyetik kart kopyalama cihazı, 1 adet dizüstü bilgisayar, 1 adet hard disk, 11 adet farklı ülkelere ait sahte pasaport, 9 adet İtalyan ikamet tezkeresi, 43 adet Almanya'ya ait 16 boş vize, 31 adet İtalya'ya ait boş vize yaprağı, Fransa'ya ait 23 adet boş vize, 9 adet İngiliz vizesi, 16 adet İsviçre vizesi, 15'i boş toplam 35 adet Türkiye vizesi, 9 adet Kanada vizesi, 1'er adet İspanya ve Avusturya'ya ait boş vize ile 126 adet boş hologram ve 4 Schengen vize yaprağı ele geçirildi.

Bin avrodan başlayan fiyatlarla vize

Şebekenin, çeşitli sebeplerle hakiki belge alamayan kişilere bin avrodan başlayan fiyatlarla vize temin ettikleri öğrenilirken, sahte Schengen vizelerinin tamamının Avrupa ülkelerine olması dikkat çekti. Sahte vize şebekesinin müşterileri arasında PKK ve FETÖ gibi terör örgütlerinin firari üyelerinin de yer aldığı öne sürülüyor.

Şebekenin 3 üyesi tutuklandı, "Kürdo" lakaplı lideri aranıyor

Gözaltına alınan şebekenin 4 üyesi emniyetteki işlemlerinin ardından 20 Ekim Cuma günü adliyeye sevk edildi. Zanlılardan firarda olan çete lideri "Kürdo" lakaplı M.A.'nın kardeşi B.A., Z.A. ve İ.İ. tutuklanarak cezaevine gönderildi. Şüphelilerden B.G.'nin ise yurt dışı yasağı uygulanarak "adli kontrol şartı" ile serbest bırakıldığı öğrenildi.

Polis, organizasyonun lideri olduğu iddia edilen ve kamuoyunda "vize baronu" olarak anılan "Kürdo" lakaplı M.A.'nın yakalanması için operasyonlarını sürdürüyor.

Fatih’te ‘sahte vize’ şebekesine operasyon: 4 gözaltı

Fatih’te ‘sahte vize’ şebekesine operasyon: 4 gözaltı

Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT