1. HABERLER

  2. İÇ HABERLER

  3. Fatsa Toplum Sağlığı Merkezinden “kene” uyarısı

Fatsa Toplum Sağlığı Merkezinden “kene” uyarısı

Fatsa İlçe Toplum Sağlığı Merkezi Müdürü Dr. Işıl Aralan, Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi(KKKA) hastalığının her yıl mart-kasım ayları arasında...

Fatsa Toplum Sağlığı Merkezinden “kene” uyarısı

Fatsa İlçe Toplum Sağlığı Merkezi Müdürü Dr. Işıl Aralan, Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi(KKKA) hastalığının her yıl mart-kasım ayları arasında görüldüğünü ve haziran-temmuz aylarında artış gösterdiğini belirterek vatandaşları uyardı.

Fatsa İlçe Toplum Sağlığı Merkezi Müdürü Dr. Işıl Aralan, KKKA hastalığına hakkında uyarıda bulundu. Dr. Aralan, "Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi, daha çok keneler tarafından taşınan bir virüsle oluşan, ateş, halsizlik, iştahsızlık, kas ağrısı, baş ağrısı, bulantı, kusma, ishal ve ağır vakalarda kanama gibi bulgular ile seyredebilen hayvan kaynaklı bir enfeksiyon hastalığıdır. Ülkemizde ilk kez 2002 yılında görülen ve 2003 yılında tanımlanan hastalık, her yıl mart-kasım ayları arasında görülmekte ve haziran-temmuz aylarında artış gösterir. Virüsü taşıyan kenelerin insan vücuduna tutunması, virüsü taşıyan kenelerin çıplak el ile ezilmesi, KKKA virüsünü taşıyan hayvanların kan, doku ve diğer vücut sıvıları ile temas edilmesi ile bulaşma olabilir. KKKA hastalığı için; tarım ve hayvancılık ile uğraşan çiftçi ve çobanlar, kasaplar ve mezbaha çalışanları, veteriner hekimler, kamp ve piknik yapanlar, korunmasız olarak yeşil alanlarda (Bahçe, bağ, tarla, orman ve orman kenarı tarım arazisi vb.) bulunanlar risk altındadır. KKKA hastalığının aşısı yoktur. KKKA tedavisinin temelini destek tedavisi oluşturur. İhtiyaca göre kan ve kan ürünlerinin verilmesi gerekir. Bunun yanı sıra hastanın sıvı ve elektrolitlerinin takibi, semptomatik tedavi ve varsa organ yetmezliklerine yönelik tedavi yapılır. Vücuda tutunmuş kene görüldüğünde; Kene asla çıplak elle çıkartılmamalıdır. Eldiven, naylon poşet, bez parçası ile tutularak ya da ince uçlu bir pens veya varsa kene çıkartma kartı ile ezilmeden çıkarılmalıdır. Çıkartılamıyorsa en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Vücuda tutunmuş olan kenenin patlatılmaması, ezilmemesi, üzerine herhangi bir kimyasal madde (alkol, gaz yağı, kolonya) kesinlikle dökülmemesi ve üzerine sigara bastırılmaması gerekir. Kene tutunmasından sonra 10 gün içinde; ateş, halsizlik, iştahsızlık, karın ağrısı, baş ağrısı, bulantı, kusma, ishal şikayetleri ortaya çıkarsa hemen bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır" diye konuştu.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.