1. HABERLER
  2. EĞİTİM
  3. Felsefe öğrencilerine karşılıksız burs imkanı

Felsefe öğrencilerine karşılıksız burs imkanı

Felsefe bölümü öğrencilerinin bu programa ilk 15 tercihinde yer vermeleri ve ilk 3 sırada yerleşmeleri halinde yıl boyunca karşılıksız 800 lira burs verileceği açıklandı.

Felsefe öğrencilerine karşılıksız burs imkanı

Felsefe bölümü öğrencilerinin uzun süredir merakla beklediği karar, Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK), tarafından açıklandı.Lisans düzeyindeki felsefe bölümü YÖK Destek Bursu kapsamına dahil edildi.

Felsefe öğrencilerine karşılıksız burs imkanı

ŞARTLARI NELER?

YÖK tarafından yapılan açıklamada, Felsefe bölümü öğrencilerinin yıllık 12 ay boyunca 800 lira karşılıksız bur alabilmenin şartları şöyle açıklandı:

  • Program, devlet üniversitelerinde tercih edilecek.
  • Öğrenci, programa ilk 15 tercihinde yer verecek.
  • Bölüme yerleşen ilk 3 öğrencinin içinde yer alacak.

Felsefe öğrencilerine karşılıksız burs imkanı

"AMAÇ ÖĞRENCİ MEMNUNİYETİNİ VE YETKİNLİĞİ ARTTIRMAK"

YÖK yetkilileri tarafından yapılan yazılı açıklamada, Kurul tarafından son yıllarda rasyonel kontenjan politikasına geçildiği, bunun neticesinde bir yandan üniversitelerdeki programların doluluklarının son yılların en iyi oranlarına ulaştığı diğer taraftan akademisyen yetkinliği, altyapı ve istihdam gibi faktörlerin dikkate alınmasıyla programa yerleşen öğrenci memnuniyetinin de geçmiş yıllara göre artma eğilimine girdiği belirtildi. Bununla birlikte üniversitelerdeki pek çok disiplinin üzerinde yükseldiği fizik, kimya, biyoloji, matematik gibi temel bilimlerin, 'Yeni YÖK' konseptiyle başlatılan süreç ve alınan radikal kararlarla hak ettiği ilgiyi tekrar kazandığı ifade edildi.

Açıklamada, YÖK Destek Programı kapsamına alınan diğer konulara da değinilirken. "Ziraat, su ürünleri, hayvancılık, yer bilimleri gibi ülkemiz için stratejik öneme sahip bazı programlar da YÖK Destek Programı kapsamına alınmış, temel bilimleri önceleyen Yeni YÖK böylece 'toprağa ve suya dokunmaya' başlamıştır. Bu genel yaklaşım çerçevesinde YÖK Destek Programının kapsamı, bu sene felsefe programını da içine alacak şekilde genişletilmiştir." ifadelerine yer verildi.

Felsefe öğrencilerine karşılıksız burs imkanı

FELSEFEYE RAĞBET AZALDI

Sosyal bilimlerin hak ettiği ilgiyi görmediğinin belirtildiği açıklamada, "Bütün dünyada olduğu gibi Türkiye'de de sosyal bilimlerin, maalesef pek çok alana nispeten geçmişte sahip olduğu ve hak ettiği yerde olduğunu söylemek zordur. Felsefe de alaka ve talep kaybına uğrayan bu önemli bilim dallarından biridir. Bu durum, bilimin gelişimi için endişe vericidir. Zira her şeyin ölçülmeye çalışıldığı, maddiyat ile değer biçildiği ve ölçülemeyenin dışarıda bırakıldığı bir dünyada felsefenin giderek önemini kaybetmesi, özelde bütün sosyal bilimler için genelde ise tüm bilimler için olumsuz sonuçlar doğurabilir." söylemleri kullanıldı.

Felsefe öğrencilerine karşılıksız burs imkanı

FELSEFE, ŞAHSİYETİ OLGUNLAŞTIRAN BİR PROGRAM

Açıklamada kaydedilen diğer bilgiler şöyle:

"Felsefenin, üniversiteleri araştırma merkezlerinden veya şirketlerden ayıran özelliği bu durumla ilgilidir. Felsefe üniversite öğrencisinin entelektüel düzeyini yükselten, onu münevver kılan, onun şahsiyetini olgunlaştıran bir programdır. Dolayısıyla bir üniversitenin diğer programları ile ilişkisinin kurulması ve seçmeli dersler havuzunda olması gerekmektedir. Bundan dolayı üniversitelerimizde felsefe eğitiminin desteklenmesi ve güçlendirilmesi gerekmektedir.
Bu düşünceler ile 'Yeni YÖK' konsepti içinde felsefe lisans programları YÖK Destek Bursları kapsamına dahil edilmiş olup devlet üniversitelerinde bu programlara ilk 15 tercihinde yer vererek ilk 3 sırada yerleşen başarılı öğrencilere, öğrenimleri boyunca yıllık 12 ay üzerinden karşılıksız 800 lira burs verilecektir. Bu yaklaşımın, bu programın önemine yönelik önemli bir farkındalık oluşturmasını bekliyoruz. Felsefe bölümleri süreç içinde başkaca tedbirler ile de güçlendirilecektir. Öğrenci dostu YÖK olarak, tüm programlara yerleşecek öğrencilerimize üstün başarılar diliyoruz."

HABERE YORUM KAT