1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. FETÖ’nün yayın ve söylemleri yerli ve milli program ile tespit edilecek

FETÖ’nün yayın ve söylemleri yerli ve milli program ile tespit edilecek

FETÖ veya diğer terör örgütleri ile irtibat ve iltisakı kesinleşmiş kişilerin yayınları ve terör örgütlerinin sıklıkla kullandığı kelimeler, subliminal...

FETÖ’nün yayın ve söylemleri yerli ve milli program ile tespit edilecek

FETÖ veya diğer terör örgütleri ile irtibat ve iltisakı kesinleşmiş kişilerin yayınları ve terör örgütlerinin sıklıkla kullandığı kelimeler, subliminal bir mesaj verilip verilmediği yönünde uyarı veren yerli ve milli intihal.net programı ile tespit edilecek.

Yerli ve milli intihal.net programı için Milli Eğitim Bakanlığı ile Asos Eğitim Bilişim Danışmanlık Limited Şirketi arasında protokol imzalandı. Milli Eğitim Bakanlığında gerçekleştirilen kitap incelemesinde kullanılacak yerli ve milli yazılım programı tanıtım toplantısında programa ilişkin bilgi veren Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Alpaslan Durmuş, intihal.net benzerlik tespit yazılımının FETÖ ve diğer terör örgütleri ile mücadelede önemli bir kazanım olduğunu söyledi.

Durmuş, "Başta FETÖ ve PKK olmak üzere bir takım terör örgütlerinin tedavüllerini fark etmemize vesile olacak bir takım uyarılar bize verebilecek. Bu yazılım sayesinde, başkanlığımıza sunulan ders kitaplarını incelerken bir takım argo, kaba dil, ırkçı söylem, cinsiyetçi söylem gibi söylemleri fark edebileceğiz. Kitapların hazırlayanlar tarafından başka bir kitaptan alıntı yapılıp yapılmadığını tespit edeceğiz. Başka bir yazarın eserini kısmen veya tamamen alıp almadığını tespit edeceğiz, bu anlamdaki benzerlik tespitini yapmış olacağız. Bir veya birden fazla eserden parça parça ürünler almak suretiyle bir mozaik tarzında çalıntı yapılıp yapılmadığını, bu anlamda intihal konusu olup olmadığını görmüş olacağız. Bir takım yayıncıların aynı kitabı iki farklı kitapmış gibi sunmalarına veya iki farklı yayınevinin aynı kitabı iki farklı yayınevinin kitabıymış gibi sunmalarını da tespit edeceğiz. Özellikle intihal.net programına sağladığımız verilen sayesinde örneğin KHK'lar ile atılmış, terör örgütleri ile irtibat ve iltisaklığı kesinlik kazanmış bir takım isimleri buraya girmemiz sayesinde bu isimlerin herhangi bir kaynağı veya kitabı hazırlayanlar arasında bu isimlerin yer alıp almadığı tarafımızdan tespit edilecek. FETÖ'nün, PKK'nın sıklıkla kullandıkları bir takım kelimeleri biz tarama suretiyle tespit edeceğiz ve bu kelimeler ile alakalı programda yapılmış bir uyarlamayla bize uyarı verecek. Dolayısıyla, bağlamında bu kelimelere bakmak suretiyle herhangi bir terör amacı taşıyor mu taşımıyor mu tespit etmek suretiyle daha yerinde bir denetim yapabilmiş olacağız. FETÖ'nün bir takım elektronik kaynaklarını veya bir takım kitaplarını senkronize etmek suretiyle arka tarafa yerleştirmiş olacağız. Bu kaynaklardan herhangi bir alıntı veya subliminal bir mesaj gayreti olup olmadığını da tespit etmiş olacağız" ifadelerini kullandı.

Asos Eğitim Bilişim Danışmanlık Limited Şirketi Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Bedri Özer, intihal veya benzerlik tespit programlarının ülke için stratejik ürünler olduğunu belirterek, "Türkiye'deki ilk ve tek intihal programıyız. Yabancı programlar kullanıldığında, bizler bir kitabı, projeyi veya çalışmayı bu yazılım programlarına yüklediğimizde yabancı firmanın veri havuzunda bu depolanıyor. Doğal olarak, Türkiye'de henüz basıma verilmemiş bir kitap, yabancı ülkelerin veri havuzunda yer alıyor. Bu nedenle, intihal tespit programı stratejik ve milli olması gereken bir üründür" dedi.

Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.