1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Fidye Çetesine Şöforleri Yardım Etmiş

Fidye Çetesine Şöforleri Yardım Etmiş

Fidye için kaçırılan ve öldürülüp ormanlık alana gömülen iş adamı cinayetinin ayrıntıları ortaya çıktı

Fidye Çetesine Şöforleri Yardım Etmiş

.

 İstanbul'da 20 gün önce, fidye için kaçırılan işadamı Mehmet Turgut'un vahşice öldürüldüğü ve Pendik'te ormanlık alana gömüldüğü ortaya çıktı. Dört ilde eş zamanlı operasyon düzenleyen dedektifler, aralarında ailenin makam şoförlerinin de bulunduğu 17 kişiyi gözaltına aldı.

KORKUNÇ CİNAYETİN AYRINTILARI

Bakır Kralı olarak tanınan Cüneyt Ali Turgut'un babası Mehmet Turgut, 26 Haziran'da İstanbul'da esrarengiz bir şekilde ortadan kayboldu. İşadamı Turgut'un Florya, Şenlikköy'deki evine dönmemesi üzerine paniğe kapılan ailesi, ertesi gün polise kayıp müracaatında bulundu. Bu arada aileye telefonla ulaşan meçhul bir kişi, Türkiye'nin en büyük saat ithalatçısı Mehmet Turgut'u kaçırdıklarını ve hayatı karşılığında 5 milyon Euro fidye istediklerini söyledi. Fidyecilerin ön şartı ise, "Polise bilgi vermeyeceksiniz" oldu. Saatler önce polisle irtibat kuran aile, bu bilgiyi de yetkililerle paylaştı.
DOLAR VE EURO FİYATLARI İÇİN TIKLAYIN

SON KEZ OTOPRAKTA GÖRÜLDÜ

Yeni gelişme üzerine İstanbul Emniyeti'ne bağlı Asayiş Şube Müdürlüğü, soruşturmayı devraldı. Hummalı bir çalışma yürüten Kayıp Şahıslar Büro Amirliği'ne (KŞB) bağlı dedektifler, Tahtakale'deki ofisine gitmek üzere erken saatte Florya'daki lüks dairesinden ayrılan Mehmet Turgut'un izine kısa sürede ulaştı. Telefonun sinyalleri ve güvenlik kameraları üzerinden iz süren dedektifler, trafik yükünden kurtulmak isteyen Turgut'un aracını önce Kazlıçeşme'de bir otoparka park ettiği, ardından Marmaray'a binerek Eminönü'ne geçtiğini belirledi. Aracın teslim alınma görüntülerine ulaşmak isteyen dedektifler, Turgut'un akşam saatlerinde otoparka 2 kişiyle giriş yapıp ayrıldığını tespit etti.

ÖLDÜRÜP GÖMDÜLER!

Eldeki bilgilere göre, işadamını kaçıran fidyeciler, kendilerine hizmet eden makam şoförleri Serkan D. ve Fatih Ç. aracılığıyla ailenin polise gittiğini öğrendi. Söz verdikleri halde aileye ikinci kez telefon açmayan fidyeciler, 28 Haziran'da Mehmet Turgut'u henüz belirlenemeyen bir yöntemle katlederek, Pendik'te ormanlık alana gömdü.

SÖZCÜ'NÜN HABERİ KORKUTTU!

Üç gün sonra da işadamının aracı Ümraniye'de bulundu. Hummalı çalışmalar devam ederken 1 Temmuz'da SÖZCÜ'nün internet sitesinde yeralan, "Bakır Kralın'nın babasını fidye için kaçırdılar" başlıklı "özel haber" üzerine paniğe kapılan fidyeciler, yakalanma korkusuyla Türkiye'nin dört bir yanına dağıldı ve telefonlarını kapattı. Ancak verdikleri bilgilerle patronlarını ölüme sürükleyen şoförler, ailenin yanında kalmaya devam etti. Dün şafak vakti İstanbul merkezli 4 ilde operasyon düzenleyen görevliler, aralarında ünlü bir uyuşturucu taciri ile makam şoförlerinin de bulunduğu 17 kişiyi gözaltına aldı.

ELBİSELERİNDEN BELİRLENDİ

Sorguya alınan şüphelilerin ifadesinden yola çıkan KŞB görevlileri, Turgut'un cansız bedenine Pendik, Ballıca'da ulaştı. Ormanlık araziye gömülen ve cesedi hızla çürüdüğü görülen işadamı, üzerindeki kıyafetlerinden teşhis edildi. Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü'nce yapılan incelemelerin ardından ceset, Adli Tıp Kurumu Morgu'na kaldırıldı. Mehmet Turgut'un ölüm nedeni uzmanların incelemesinin ardından netleşecek. Bu arada ifadesi alınan şüphelilerden biri dün serbest bırakıldı.

CENAZEYİ ALDILAR

Mehmet Turgut'un yakınları, sabah saatlerinde cenazesinin getirildiği Yenibosna'daki adli tıp kurumuna geldiler. Mehmet Turgut'un ağabeyi Musa Turgut, burada basın mensuplarına kısa bir açıklama yaptı.

KAÇIRILMADAN ÖNCE GELEN TELEFON

Kardeşinin kaçırıldığı gün onunla birlikte Süleymaniye Camii'nde Cuma namazı kıldıklarını belirten, Musa Turgut, "Kaçırıldığı gün benim yanıma gelmişti. Cuma namazından önce geldi. Bir iki saat oturduk. Cuma namazına Süleymaniye'ye beraber gittik. Süleymaniye'de, camide 3 sefer telefon geldi. Namazdan sonra dedim ki, 'kim bu densiz namaz saati arayan seni?' dedim. 'Bankadan arıyorlar' dedi diye konuştu.

ARABAYA ATIP GÖTÜRÜYORLAR

Namazdan sonra kardeşi ile Tahtakaleye gittiklerini belirten Musa Turgut, "Beraber Tahtakaleye biraderlerin yanına geldik. Biraderle beraber oturduk 4.5'a kadar. 'Arabanı nereye bıraktın' dedim. 'Kazlıçeşmeye bıraktım, Marmaray'la geçiyorum buradan' dedi. Florya'da oturuyor zaten. Bizden ayrıldıktan sonra 17:20'de Marmaray'a biniyor. Arabasının oradan bekliyorlar. Arabaya atıp götürüyorlar" dedi.

'5 MİLYON EURO FİDYE İSTEDİLER'

Kardeşini kaçıranların 1 gün sonra kardeşinin oğlunu aradıklarını ifade eden Musa Turgut, "Bir gün sonra oğlunu aradılar, fidye istediler. 5 milyon Euro istediler. Oğlu da diyor ki, 'Babamın sesini duyayım, bakarız.', Dinleteceğiz sesini' diyorlar, bir daha aramıyorlar diye konuştu. Musa Turgut, "Şüphelendiğimiz kimse yoktu. Bilemiyoruz ki. Hiç beklemiyorduk. Benim kardeşim kimseyle takışmaz, kimseyle uğraşmaz. Herkese hakkını verir, parasını verir. Düzgün, temiz, hiçbir düşmanı olmaz. Duyduğumuz kadarıyla 17 kişi yakalanmış, iki şoförü de var. İki şoförün içeri alındığını da duyduk. Artık şoförler ne derece bu işle ilgili bilemiyoruz. Üzgünüz, 20 gündür ızdırap çekiyoruz. Hergün ölüp de diriliyoruz yani" dedi.

İKİNDİDE TOPRAĞA VERİLECEK

Yakınları tarafından teslim alınan Mehmet Turgut cenazesi, Florya E-5 Camii'de ikindi namazının ardından kılınacak cenaze namazı sonrası Küçükçekmece Kanarya Mezarlığı'nda defnedilecek.

(Kaynak:Sözcü-Hürriyet)

HABERE YORUM KAT