1. HABERLER

  2. BİYOGRAFİ

  3. Fikret Şadi Kimdir, Nerelidir, Nerede Doğdu? Kaç Yaşında, Nerede ve Nasıl Öldü?

Fikret Şadi Kimdir, Nerelidir, Nerede Doğdu? Kaç Yaşında, Nerede ve Nasıl Öldü?

Fikret Şadi Kimdir? Biyografisi, Hayatı, Özgeçmişi, Doğum Yeri, Doğum Tarihi, Fotoğrafı Kaç Yaşında Nerede Nasıl Öldüğü, Memleketi ve Nereli Olduğu? Fikret Şadi hakkında merak ettiğiniz her şey haberimizde…

Fikret Şadi Kimdir, Nerelidir, Nerede Doğdu? Kaç Yaşında, Nerede ve Nasıl Öldü?

FİKRET ŞADİ KİMDİR?

Doğum tarihi : ??.??.1890 Ölüm tarihi : 29.Aralık.1941

Fikret Şadi kaç yaşında öldü : 51

Kilo & Boy :

Burcu :

Meslek : Sinema Oyuncusu, Senarist, Yönetmen

Fikret Şadi doğum yeri : İstanbul

Ölüm yeri : İstanbul

FİKRET ŞADİ BİYOGRAFİSİ

1920 ve 1930'lu yılların ün yapmış güldürü sanatçısı olan tiyatrocudur.

FikreŞadi Karagözoğlu’dur. 1890 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Orta öğrenimini Galatasaray Lisesi'nden mezun olarak tamamladı. Daha okuldayken sahneye çıktı. İkinci Meşrutiyet'in ilanından sonra arkadaşları ile kurdukları profesyonel topluluğa girdi. 1910'da Rumeli turnesinden döndükten sonra kumpanyadan ayrıldı. Donanma Cemiyeti tiyatro heyetinde çalıştı.

Birinci Dünya Savaşı'nda askere gitti. Savaştan sonra "Hisse-i şâyia" komedisini sahneye koydu. Bu eserde “Bican Efendi” rolünü o kadar iyi başardı ki, bu isim ona lâkap oldu.

1917 yılında Şarlo'nun ilk filmlerini hatırlatan “Bican efendi vekilharç” adlı 22 dakikalık kısa filmiyle Türk sinemasında ilk güldürü tipini yaratmıştır. Bican Efendi Vekilharç, Bican Efendi Mektep Hocası, Bican Efendi'nin Rüyası filmlerinde, yönetmen, senarist ve oyunculuğu ile ve Bican efendi tiplemesiyle başarıya ulaşmış, 1927 de sinema işletmeciliğine başlamıştır.

İstanbul Şehir Tiyatroları'nda çeşitli roller üstlendi. 1921 yılında sinemaya geçerek, 1923'te Darülbedayi'de Milli Sahnenin kuruluşunda önemli yer aldı.

Kendisi gibi oyuncu olan Şehper Karagözoğlu ile evlendi.

Filmleri :

1921 - Bican Efendinin Rüyası

1921 - Bican Efendi Mektep Hocası

1917 - Bican Efendi Vekilharç

Etiketler :

HABERE YORUM KAT