1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Filipinliler, Başkanlarına “mükemmel” derecede güveniyor

Filipinliler, Başkanlarına “mükemmel” derecede güveniyor

Filipinlerde "Pollster Social Weather Stations (SWS)" adlı anket şirketi, vatandaşların Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte'ye olan güvenini ölçtü.

Filipinliler, Başkanlarına “mükemmel” derecede güveniyor

Filipinlerde "Pollster Social Weather Stations (SWS)" adlı anket şirketi, vatandaşların Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte'ye olan güvenini ölçtü. Sonuçlara göre, Filipinler halkının büyük çoğunluğu başkanlarına "mükemmel" derecede güven duyuyor.

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, güven oranı üzerine yapılan kamuoyu araştırma sonuçlarına göre halkın 5'de 4'ünden "mükemmel" dereceyle en yüksek oranı aldı.

Filipinler'de "Pollster Social Weather Stations (SWS)" adlı anket şirketi, Aralık 2015'de kazandığı Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden bu yana Duterte'ye duyulan güveni takip ediyor. Güven derecelendirmesine yüzde 47'lik oranla başlayan Duterte, Haziran ayındaKİ görevine başlamadan bir hafta önce bu oran yüzde 84'ü buldu. Ankette, bu yılın ilk çeyreğinde yapılan araştırmada 1 milyon 200 bin nüfusun yüzde 80'inin liderlerine "çok güven" duymasına rağmen, Aralık ayında elde edilen verilere oranla yüzde birlik düşüş görüldüğü belirtildi. Açıklamada, katılımcıların yüzde 11'in kararsız olduğu, yüzde 10'unun ise "az güven" duydukları belirtildi.

Anket 25-28 Mart tarihleri arasında gerçekleştirildi. SWS güven oranlarına göre 70 ve üstü puan "mükemmel", 50-69 çok iyi, 30-49 iyi ve 10-29 orta düzey olarak değerlendiriliyor.

HABERE YORUM KAT