Fırat Kalkanı Operasyonu

Bir dizi açılış ve temel atma töreni için Gümüşhane'ye gelen Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, önceki gün sona erdiği açıklanan Fırat Kalkanı Operasyonu'nu...

Fırat Kalkanı Operasyonu

Bir dizi açılış ve temel atma töreni için Gümüşhane'ye gelen Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, önceki gün sona erdiği açıklanan Fırat Kalkanı Operasyonu'nu değerlendirerek "Bundan sonra bölgede ihtiyaç duyulduğunda başka bir operasyon yapılmayacak anlamına gelmiyor" dedi.

Valilik ziyaretinde Vali Okay Memiş'ten brifing aldıktan sonra memleketi Gümüşhane'de bulunmaktan dolayı mutlu olduğunu kaydeden Bakan Işık, Suriye'nin kuzeyinde başlatılan ve önceki gün sona eren Fırat Kalkanı operasyonunu değerlendirdi. Bakan Işık, Fırat Kalkanı operasyonu sonucunda 2 bin kilometrekare üzerindeki alanın DEAŞ'den tamamen temizlendiğini belirterek, "Oradan özellikle bu bölgeden Türkiye'ye yönelen tehdidin önüne geçilmiş oldu. Bu yapılırken aynı zamanda PYD'nin kantonları birleştirme hayalide özellikle suya düştü ve o bölgenin altyapısıyla üst yapısıyla bir yaşama hazır hale gelmesi ve Türkiye'de o bölgeden göç eden insanların tekrar bölgeye geri dönmesiyle ilgili çalışmalarda sürdürülüyor. Bu şu anlama gelmiyor: Bundan sonra bölgede ihtiyaç duyulduğunda başka bir operasyon yapılmayacak anlamına gelmiyor. İhtiyaç duyulduğunda Türkiye'nin güvenliğine yönelik bir tehdit oluştuğunda Türkiye hiç tereddüt etmeden bu tehdidi bertaraf etmek için başka operasyonları yapacaktır. Bundan kimsenin tereddüdü olmasın. Ama bu operasyonun ismi başka bir operasyon olacaktır. Yani Fırat Kalkanı harekatının bitmiş olması tamam bizim Türkiye'de, Türkiye'ye yönelik tehditler sona erdi dolayısıyla biz hemen yarın geri dönüyoruz gibi bir anlam taşımıyor. O bölgede istikrarın kalıcı hale gelmesi bölgede terörist unsurların kesinlikle bir hakimiyet kurmasının engellenmesi ve bölge insanının güvenle kendi şehirlerine dönüp orada yaşamlarının sağlanması biliyorsunuz Fırat Kalkanının temel amacıydı. Operasyon bitti ama harekat bitti ama budan sonra yapılaması gereken işler yapılmaya devam edecek" dedi.

KAYNAK:

0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Son Haberler
Çok Okunanlar
Yorumlananlar