1. HABERLER
  2. SAĞLIK
  3. Flaş! Yerli aşı TURKOVAC ın uygulandığı 10 gönüllüde yan etkiye rastlanmadı!

Flaş! Yerli aşı TURKOVAC ın uygulandığı 10 gönüllüde yan etkiye rastlanmadı!

Yerli koronavirüs aşısının uygulandığı merkezlerden Kayseri Şehir Hastanesi’nde aşı olan 10 gönüllü vatandaşta şimdiye kadar bir yan etki görülmedi. Kayseri Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Berna Bozbay, 650 kişinin daha gönüllü olmak için başvurduğunu söyledi.

Flaş! Yerli aşı TURKOVAC ın uygulandığı 10 gönüllüde yan etkiye rastlanmadı!

Yerli koronavirüs aşısı olan TURKOVAC faz-3 çalışmaları sürecinde Kayseri Şehir Hastanesi sağlık görevlileri, gönüllülere aşı uygulamasına devam ediyor. 650 kişinin gönüllü olarak başvurduğu TURKOVAC aşısı, şimdiye kadar 10 kişiye uygulandı. Aşı sonrası gönüllülerin hiçbirinde herhangi  bir yan etki gözlemlenmedi. 

Flaş! Yerli aşı TURKOVAC ın uygulandığı 10 gönüllüde yan etkiye rastlanmadı!

"ŞUANA KADAR AŞI VURULAN KİMSEDE OLUMSUZ BİR DURUM GELİŞMEDİ"

Kayseri Şehir Hastanesi'nde Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı görevi yapan Berna Bozbay, gönüllülere uygulanan aşının hiçbir yan etkisine rastlanılmadığının müjdesini vererek  “Şuanda gönüllülük için bize başvuru yapan 650 kişi var. Halkımızın ilgili gayet iyi ama bilgilendirmeler doğrultusunda daha da artacağını düşünüyorum. Şuana kadar aşı vurulan kimselerde olumsuz bir durum gelişmedi. İlk başlangıçta herhangi bir durumla karşılaşıp karşılaşmayacağımız için biz burada aşıdan sonra yarım saat kadar hastaları takip ediyoruz. Bu durumlarda herhangi bir sorun yaşamadık. Aşı uygulanan gönüllüler sonrasında da günlük aranıyorlar ve acil bir durum olup olmadığını kontrol etmek için takip ediliyorlar. Onlarla ilgili de herhangi bir sorun yaşanmadı. Biz şuan merkezimizde 2 gün içerisinde 10 kişiye aşı uyguladık ama Türkiye genelinde 400'ten fazla kişiye uygulanmış durumdadır. Korona virüs 3 yıldır dünyayı ve ülkemizi de oldukça yordu. Maalesef bu hastalıkların tedavisinde tamamen düzelmesi için elimizde aşıdan başka bir yol yok. O yüzden bu aşıların geliştirilmesinde gönüllü olmak bize de korona virüsün iyileşmesine de fayda sağlayacaktır. Herkesin eğer uygunluğu sağlanıyorsa bu başvurularda öncelik göstermesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Flaş! Yerli aşı TURKOVAC ın uygulandığı 10 gönüllüde yan etkiye rastlanmadı!

SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMLARINDAN ETKİLENİYORLAR!

Aşı olmayanların genel olarak sosyal medya paylaşımlarından etkilendiklerini ve özellikle aşısız genç hastaların virüsü ağır atlattığını dile getiren Bozbay, “Özellikle aşısız genç hastalarımız virüsü oldukça ağır atlatmaktadır. Bu durum bizi de üzüyor. O yüzden keşke insanları bu kişilerle görüştürme imkanımız olsa Servislerde yatan hastalarımıza ‘neden aşı olmadınız?' diye sorduğumuzda, bazı sosyal medya paylaşımlarından etkilendiklerini söylüyorlar. Başkalarından duydukları olumsuz sonuçlardan etkilendiklerini söylüyorlar ama hastalığı geçirdikleri zaman ‘keşke aşımızı olsaydık' diyen o kadar çok kişi var ki O yüzden aşı çok önemlidir. Elimizdeki tek silah da aşıdır” cümlelerine yer verdi.

Flaş! Yerli aşı TURKOVAC ın uygulandığı 10 gönüllüde yan etkiye rastlanmadı!

"NORMAL ZAMANDA Kİ GİBİYİM"

Kayseri Şehir Hastanesi'nde depo bölümü görevlisi olan TURKOVAC aşı gönüllüsü Hakan Öz ise, aşının hiçbir yan etki göstermediğini belirterek “Korona virüs hem ülkemizi hem de dünyayı ciddi derecede sarsıyor. Vatandaşlarımızdan isteğim, aşılarını olsunlar ve geciktirmesinler. Aşı olmayanlarda dışarıdan çok fazla etkilenmesinler. Aşının faydasını görenleri dinlesinler. Onların en azından hastalığı geçirseler bile hastalığı hafif geçirdiklerini bilsinler. Şuan için bende hiçbir şey yok. Normal zamanda ki gibiyim. Sıkıntı ve problem yok. Şu anda gayet iyiyim”  ifadelerini kullandı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT