1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'dan AB'ye uyarı!

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'dan AB'ye uyarı!

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avrupa'nın koronavirüs salgını nedeniyle oluşan ekonomik krize karşı ortak bir çözüm bulamaması durumunda Avrupa'nın geleceğinin olmayacağına inandığını ifade ederek "Avrupa'nın bir parçasını terk edersek tüm Avrupa çöker." değerlendirmesinde bulundu.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'dan AB'ye uyarı!

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, video konferans yöntemiyle düzenlenen Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi'nin sonrası konuştu.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadelesinde Afrika'ya destek sağlama konusunda AB olarak ortak hareket edeceklerini belirtti.

Macron, Avrupa'nın birçok sektörde bağımsızlığını elde etmesi gerektiğini söyledi.

"AVRUPA, EKONOMİK OLARAK DAHA DA ETKİLENECEK"

Macron, Avrupa ülkelerinin salgına verdiği yanıtın "simetrik" olmadığını, bunun düzeltilmemesi halinde Avrupa'nın ekonomik olarak daha da etkileneceğini vurgulayarak salgına karşı dayanışma ve birlik içinde olunması gerektiğine işaret etti. 

FRANSA, YANIT İSTİYOR

AB'nin ekonomisini yeniden canlandıracak bir planın oluşturulması gerektiğine dikkati çeken Macron, Avrupa'da daha önce görülmemiş şekilde gayrisafi yurt içi hasılanın yüzde 5-10 düşmesinin öngörüldüğüne işaret etti.

Macron, şöyle devam etti:

"(Kovid-19 salgının yol açtığı sorunlara ilişkin) Dayanışma içerisinde güçlü bir çözüm bulunması gerekiyor. AB Komisyonunun da bu konuda çalışmasını istedik. Fransa çok açık şekilde en kısa zamanda en güçlü yanıtı istiyor. Hızlı ve güçlü yanıt konusunda ortak görüş var. Ancak oluşacak mekanizma konusunda anlaşmazlıklar söz konusu." 

Avrupa'da etkilenen ülkelere ve sektörlere mali destek sağlanması gerektiğini belirten Macron, ancak bu hususta AB ülkeleri içerisinde anlaşmazlıkların bulunduğunu söyledi.

"AVRUPA'NIN BİR PARÇASINI TERK EDERSEK TÜM AVRUPA ÇÖKER"

Macron, salgının yol açtığı ekonomik krize karşı Avrupa'nın ortak çözüm bulunmaması halinde Avrupa'nın geleceğinin olmayacağına inandığını belirterek "Avrupa'nın bir parçasını terk edersek tüm Avrupa çöker." değerlendirmesinde bulundu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡