1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Fransa Cumhurbaşkanı Macron duyurdu! Paris ve 8 büyük kentte sokağa çıkma yasağı

Fransa Cumhurbaşkanı Macron duyurdu! Paris ve 8 büyük kentte sokağa çıkma yasağı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında 17 Ekim'den itibaren 4 hafta boyunca Paris ve 8 büyük kentte 21.00-06.00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı uygulanacağını açıkladı.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron duyurdu! Paris ve 8 büyük kentte sokağa çıkma yasağı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, TF1 ve France 2'nin canlı yayın programında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı alınan yeni tedbirleri açıkladı.

Macron, koronavirüs salgını ile ilgili durumun endişe verici boyutlara ulaştığını fakat panik yapılmaması gerektiğini söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgında ikinci dalganın yaşandığını belirtti.

Koronavirüsün artık her yaş kategorisinde yayıldığını ifade eden Emmanuel Macron, bu virüsün herkes için tehlike arz ettiğini söyledi.

Fransa'da her gün 200 yeni hastanın yoğun bakımda tedaviye alındığını belirten Macron, yoğun bakım ünitelerinde yoğunluk oluştuğunu söyledi. Macron, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının önüne geçilmesi gerektiğini vurguladı.

PARİS VE 8 KENTTE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI UYGULANACAK

Macron, Paris ve çevresinde, Grenoble, Lille, Lyon, Aix-en-Provence, Marsilya, Rouen, Toulouse ve Montpellier kentlerinde 17 Ekim itibarıyla 4 hafta süreliğine 21.00-06.00 saatlerinde sokağa çıkma yasağı uygulanacağını duyurdu.

Emmanuel Macron, bu yasağa uymayanlara 135 avro para cezası kesileceğini, bu kuralı birkaç kez ihlal edenlere ise 1500 avro para cezası verileceğini belirtti.

Uygulama kapsamında sağlık kuruluşlarına gitmek için dışarı çıkılmasına izin verileceğini ifade eden Macron, şehirler arası dolaşımın serbest olduğu bilgisini paylaştı.

Bu uygulama nedeniyle olumsuz etkilenecek bazı sektörlere yardımlarda bulunacaklarını aktaran Macron, Fransızların Covid-19 tedbirlerine sıkı şekilde uymasının ve 6'dan fazla kişinin bir araya gelmemesinin önemine işaret etti.

Macron, gelecek yılın yazına kadar bu virüsle birlikte yaşanacağını söyledi.

SAĞLIK ALANINDA YENİDEN OHAL

Diğer yandan, hükümetin yayımladığı kararnameyle 17 Ekim'de sağlık alanında yeniden olağanüstü hal (OHAL) ilan edilmesine karar verildi.

OHAL, hükümete ülke genelinde veya belirli bölgelerde bazı özgürlükleri kısıtlama, gerek görülen her türlü mal varlıklarına ve hizmetlere el koyma yetkisi veriyor. OHAL kapsamında aynı zamanda salgından etkilenen şirketlere mali yardım yapılıyor.

Fransa'da martta da 2 ay süreliğine sağlık alanında OHAL ilan edilmişti.

Ülkede, 10 Ekim'de kayıtlara geçen 26 bin 896 vakayla salgının başlangıcından bu yana ülkede ve Avrupa'da en yüksek günlük vaka sayısı tespit edilmişti.

 

Berkem Temizel
Gece Editörü
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT