1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Fransa, laiklik yasasını değiştirmeyi düşünüyor

Fransa, laiklik yasasını değiştirmeyi düşünüyor

Fransa İçişleri Bakanlığı, camilerde denetleme yapabilmek amacıyla 1905 tarihli laiklik yasasını yenilemeyi düşünüyor.

Fransa, laiklik yasasını değiştirmeyi düşünüyor

Fransa İçişleri Bakanlığı, camilerde denetleme yapabilmek amacıyla 1905 tarihli laiklik yasasını yenilemeyi düşünüyor. Bakanlık, projenin henüz fikir aşamasında olduğunu belirtti. Yasanın değiştirilme amaçlarından biri ülkedeki camilerin dışarıdan finansmanını denetleyerek ülkede İslam'ın finansmanını düzenlemek.

Fransız Opinion Gazetesi'nde yer alan bir haberde, herhangi bir yabancı devletten, şirketten ya da şahıstan alınan 10 bin euro üzerindeki yardımlar devlete deklare edilmek zorunda olduğu bildirildi.

1905 laiklik yasasının yenilenmesi kapsamında, ibadet merkezlerine dış finansal etkilere girmemeleri için binalarındaki müsait alanları kiraya verme hakkı da verilecek. Eğer dini derneklerin muhasebeleri şeffaf ise devletten yardım alabilecek.

Fransa Adalet Bakanı Nicole Belloubet, "Burada amaç laiklik yasasını yeniden yazmak değil. 1905 yasası yenilenmesi mümkün" şeklinde konuştu. İçişleri Bakanı Christophe Castaner ise dini cemaatlerin temsilcileriyle konuyu tartışmaya başlayacaklarını dile getirdi.

Yasanın yeni haliyle dini vakıf veya dernekler, devlet tarafından bir statüye kavuşacak. Böylece bu kurumlar 1905 yasasından kaynaklanan vergi avantajlarından da yararlanabilecek.

Yasa tasarısının 2019 yılının ilk ayında meclise gelmesini bekleniyor.

Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT