1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Gandalf kimdir? Gandalf ne demek?

Gandalf kimdir? Gandalf ne demek?

Gandalf kimdir? Gandalf ne demek? soruları Dr. Serdar Savaş'ın cumhurbaşkanlığı adaylığını açıklarken "Hepimiz Gandalf olacağız" sözlerinin ardından merak ediliyor. İşte detaylar...

Gandalf kimdir? Gandalf ne demek?

YKS'nin koronavirüs salgını nedeniyle ertelenmesi için çabalayan Dr. Serdar Savaş, cumhurbaşkanlığı adaylığını açıklamıştı. Kararını açıklarken,‘Her birimiz bir Gandalf olacağız’ diyen Savaş'ın bu cümlesinin ardından Gandalf kimdir? Gandalf ne demek?  konuları merak edilmeye başlandı. Bizlerde merak edilen soruların yanıtlarına haberimizde yer verdik. İşte detaylar...

GANDALF KİMDİR?

Gandalf, J.R.R. Tolkien'in kurgusal Orta Dünya evreninin önemli bir kesitini anlattığı Yüzüklerin Efendisi adlı fantastik üçlemesindeki önemli karakterlerden birisidir.

Gandalf, bir İstari ya da Orta Dünya büyücüsüdür. Ölümsüz Topraklar'da Gandalf, Olórin adlı bir Maia ruhuydu ve rüyaların efendisi Irmo'nun bahçelerinde (Lorien) yaşıyor ve sık sık merhametli Nienna'yı ziyaret ediyordu.

Güneşin üçüncü çağının 1000. yılında Istari ya da Orta Dünya'ya gönderilen 5 büyücüden biri olmak üzere seçildi. Batı dillerinde Gri Gandalf, Elf dilinde Mithrandir ya da "gri gezgin", Cüce dilinde Tharkûn ve Harad dilinde de Incánus adıyla tanınıyordu. Dış görünüşü, büyük bir pelerin ile sivri uçlu bir şapka giymiş ve elinde bir asa taşıyan, sakallı yaşlı bir adam biçimindeydi.

Gandalf kimdir? Gandalf ne demek?

Gri Liman'a vardığında Círdan ona, Narya ya da "ateş yüzüğü"nü verdi. Bu yüzük soğumuş, korkmuş bedenlerin ruhunu tutuşturur ve cesaretlendirirdi. İki bin yıldan uzun bir süre boyunca Gandalf, Orta Dünya'da etkisini arttıran kötü güçler ile savaştı.

2 bin 941 yılında, Ejderha Smaug'un öldürülmesiyle sonuçlanan Yalnız Dağ Seferi'nin ilham kaynağı oldu. Bu sefer sırasında Gandalf Glamdring adlı kılıcı, Bilbo Baggins ise Tek Yüzük'ü buldu.

3 bin 18 yılında Frodo Baggins'in yanına gelen Gandalf, Yüzük Seferi'ni başlattı. Rivendell'de Yüzük Kardeşliği'nin lideri olarak seçildi ve kardeşliği pek çok tehlikeden kurtararak yollarına devam etmelerini sağladı. Bu sırada Khazad-dûm Köprüsü Savaşı'nda, Moria'nın Balrog'u ile yaptığı ölümcül mücadelede kayboldu. Fakat Büyücünün ruhu, hiçbir silahtan zarar görmeyen ve ışık saçan Ak Gandalf olarak dirildi. Bu doğrultuda Ak Saruman'ın unvanı elinden alınmış oldu.

Gandalf kimdir? Gandalf ne demek?

Gandalf bir balrog öldürmesi bakımından orta dünyada farklı konuma sahiptir.

Yüzük Savaşında, Gölgeyele (Shadowfax) adlı atını süren Ak Gandalf her yerdeydi. Rohan Kralı Théoden'in ilham kaynağı, Isengard'da Saruman'ın sonunun hazırlayıcısı ve Minas Tirith kapılarında Cadı Kralın durdurucusu hep o oldu. Yüzük Taşıyıcısı Tek Yüzüğü yokederken, Gandalf Mordor'un Kara Kapısı önünde Batı Ordusunun komutanları ile birlikteydi.

Savaştan sonra Gandalf, Aragorn ile Gondor'un yeniden birleşmesini sağladı ve 3021 yılında Yüzük Koruyucularının Son Yolculuğuna katılarak Ölümsüz Topraklara döndü.

Büyücü ırkının en önemli temsilcisidir. Yüzüklerin Efendisi'nin sinema filminde bu karakteri Sir Ian McKellen canlandırmıştır.

GANDALF NE DEMEK?

Gandalf kelimesinin bir anlamı bulunmamaktadır. Gandalf Yüzükler Efendisi serisinin önemli karakterlerinden biridir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT