1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. GAÜN’de 35 kişinin FETÖ soruşturması kaldırıldı, 4 personel göreve iade edildi

GAÜN’de 35 kişinin FETÖ soruşturması kaldırıldı, 4 personel göreve iade edildi

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN)'nde 15 Temmuz darbe girişimi sonrası haklarında inceleme ve soruşturma başlatılanlardan 39'unun soruşturması sonlandırılırken,...

GAÜN’de 35 kişinin FETÖ soruşturması kaldırıldı, 4 personel göreve iade edildi

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN)'nde 15 Temmuz darbe girişimi sonrası haklarında inceleme ve soruşturma başlatılanlardan 39'unun soruşturması sonlandırılırken, 4 personelin ise görevine iadesi kararlaştırıldı.

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, FETÖ/PYD terör örgütü tarafından 15 Temmuz 2016'da gerçekleştirilmeye çalışılan ve Türk Milleti'nin askeriyle, polisiyle canını ortaya koyarak bertaraf ettiği darbe girişimi sonrası, Olağanüstü Hal Kanun Hükmündeki Kararnamesi (667/ KHK) gereği tüm devlet kurumlarında olduğu gibi GAÜN'de de inceleme çalışmaları başlatıldığını kaydetti.

4 göreve iade

Bir önceki GAÜN yönetimi tarafından başlatılan bu çalışmaların, aynı titizlikle devam ettirildiğini vurgulayan Rektör Prof. Dr. Ali Gür, soruşturmalar kapsamında 2'si akademik personel olmak üzere toplan 4 kişinin, üniversitedeki görevine iade edildiğini duyurdu. Görevine devam ederken soruşturma geçiren 16 personelin ise soruşturmanın kaldırıldığını belirten Rektör Gür, "Bu çalışmalar kapsamında kamuoyunun da yakından takip ettiği gibi bazı akademik ve idari personel hakkında ihraç kararı verilmiş, bazıları açığa alınarak soruşturmaya tabi tutulmuş, bazıları ise açığa alınmadan incelemeye alınmıştı. Devletimizin yetkili organlarının bilgilendirmeleri, belge ve bilgiler ışığında yapılan soruşturma ve incelemeler sonucunda üniversitemiz akademik personellerinden görevde olup soruşturma ve incelemesi devam eden 19 akademik personelin soruşturması kaldırılmış ve açığa alınarak soruşturması devam eden 2 akademik personelin ise soruşturmalarına devam edilerek göreve iadelerine karar verilmiştir. Yine bu kapsamda, üniversitemiz idari personellerinden görevde olup soruşturması devam eden 16 personelin soruşturması kaldırılırken, açığa alınarak soruşturması devam eden 2 personelin soruşturmaları sonlandırılıp, göreve iadelerine karar verilmiştir" ifadelerine yer verdi.

Açıklamasında KHK ile ihraç edilen akademik ve idari personelle ilgili yeni bir gelişme yaşanmadığına da işaret eden Rektör Prof. Dr. Gür'ün açıklamasında, "Biz gelişmelerin her aşamasında yapılan araştırma ve incelemelerin Masumiyet Karinesi'ne uygun olarak tarafsızca sonlandırılıp suçsuz olanlara haklarının iade edileceğini, suçlu olanlara ise hukuki müeyyidelerin uygulanacağını vurguladık. Gelinen noktada bunun gerçekleştiği görünmektedir. Komisyonlarımız çok titiz bir çalışma yürütmekte olup, bundan sonraki incelemelerimiz de aynı titizlik ve duyarlılıkla devam edecektir" denildi.

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT