1. HABERLER

  2. İÇ HABERLER

  3. GAÜN’de “Hadis Karşıtlığının Arka Planı’’ konulu konferans verildi

GAÜN’de “Hadis Karşıtlığının Arka Planı’’ konulu konferans verildi

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Dayanışmaya Umut Yolu Topluluğu tarafından düzenlenen Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof.

GAÜN’de “Hadis Karşıtlığının Arka Planı’’ konulu konferans verildi

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Dayanışmaya Umut Yolu Topluluğu tarafından düzenlenen Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun'un konuşmacı olarak katıldığı "Hadis Karşıtlığının Arka Planı" konulu konferans gerçekleştirildi.

Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Coşkun, konuşmasında özellikle son dönemlerde, son yüzyılda Türkiye'de ve diğer İslam ülkelerinde hadis ve sünnet karşıtlığının artan bir oranda devam etmesinin sebeplerini açıklayarak, bunun aslında sadece dini anlama, yaşama derdiyle değil de uluslararası siyasetle de bir bağlantısının olduğuna vurgu yaptı.

Hadis karşıtlığının arka planındaki en büyük etkenlerden birisinin batı olduğunu ifade eden Rektör Prof. Dr. Coşkun, batılı araştırmacıların ticari, siyasi, ilmi, dini gayelerle ortaya atmış olduğu bir takım tezlerin İslam dünyasında da ağır ağır tuttuğunu söyledi. Rektör Prof. Dr. Coşkun, bu tür yaklaşımların arkasında dini bir endişe olmadığını, daha çok siyasi ve ticari endişeler yattığını belirtti.

Prof. Dr. Coşkun, "Gönül isterdi ki, biz bir takım değerlerimizi daha kaybetmeden kıymetini bilip sahip çıkalım. Bizim milletimize, insanlarımıza, Anadolu kültürüne ait bir takım önemli değerler, medeniyet kalıntıları var. Gençlerimizin bunların kıymetini bilmesi, bunları ayakta tutmak için elimizden geleni yapmamız gerekir" diye konuştu.

İlahiyat Fakültesi Konferans Salonu'nda gerçekleşen programda, GAÜN Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hilmi Bayraktar tarafından hediye takdim edildi. Konferansa, Genel Sekreter Doç. Dr. Ayhan Doğan, Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Ali Eminoğlu, akademik idari personel ile çok sayıda öğrenci katıldı.

GAÜN’de “Hadis Karşıtlığının Arka Planı’’ konulu konferans verildi

GAÜN’de “Hadis Karşıtlığının Arka Planı’’ konulu konferans verildi

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.