1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Geleceğin Malzemesi Kompozitler Tanıtılıyor

Geleceğin Malzemesi Kompozitler Tanıtılıyor

Geleceğin Malzemesi Kompozitler Tanıtılıyor
             Geleceğin mühendislik malzemesi olarak nitelendirilen kompozit ürünler, katma değerinin yüksek 
olmasıyla rekabet gücünü artırıyor. Dünyadaki gelişimine paralel olarak ülkemizde de hızla gelişen  sektör, Avrupa'nın üzerinde bir büyüme performansı sergiliyor. Sektörün daha da iyi bir konuma ulaşması için çalışmalarını sürdüren Türk Kompozit Sanayicileri Derneği, bu yıl ilk kez Türk Kompozit  2013 - Kompozit Zirvesi'ni düzenliyor. Kimya sektörünün alt sektörlerindeki tüm gelişmeleri yakından  takip eden İKMİB (İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği), zirveye platin sponsor  olarak katkıda bulunuyor.
 
            Kompozit Sanayicileri Derneği tarafından organize edilen ve 03 - 05 Ekim tarihleri arasında Pendik
 Green Park Otel'de gerçekleştirilecek Kompozit Zirvesi'nde; üretim, işleme ve uygulama metodları  başta olmak üzere tüm kompozit sektörünü kapsayan faaliyetlere yer verilecek. Bu kapsamda kompozit malzemelerin hammaddeleri (reçineler, elyaf ve takviye malzemeleri, teknik tekstiller, termosetler,
 termoplastikler, katkı malzemeleri), yarı ve ara ürünler, nihai ürünler, işleme teknolojileri, makina ve ekipmanlar, tüketim malzemelerinin sergi ve tanıtımları yapılacak. Seminerlerin de düzenleneceği zirvede, sektör temsilcilerine katkılarından dolayı ödüller verilecek.
 
          Kompozit üreticileri ve hammadde tedarikçileri Türk Kompozit 2013 Zirvesi'nde, ürün ve hizmetlerini
 tanıtma, sektördeki en son teknolojik uygulamaları yakından görme fırsatı bulacaklar.
 
         Bir milyar Euro'luk pazar büyüklüğüne ulaşan sektörde yaklaşık 5 bin kişi çalışıyor. Yıllık üretimi  200 bin ton olan sektörün, 200 milyon Euro civarında da ihracatı bulunuyor. Kompozit ürünler;  havacılık, uzay, savunma, ev aletleri ve iş ekipmanları, yapı sektörü, tüketim malları ve spor, eğlence, korozyona dayanımlı ürünler, elektrik-elektronik, denizcilik, taşımacılık, otomotiv, askeri uygulamalar, tarım ve gıda gibi sektörlerde yaygın olarak kullanılıyor. Dünya genelinde de hızlı bir büyüme gösteren kompozit sanayinin önümüzdeki 5 yıllık süreçte değer olarak yüzde 5, hacim olarak ise yüzde 4'lük bir büyüme göstermesi bekleniyor.
 
       Türk Kompozit sektörü gelişimini sürdürürken, bir takım engellerle de mücadele ediyor. Kompozit 
malzemelerin NACE Kodlama sisteminde yer almamaları sektör açısından pek çok olumsuzluğa neden
 oluyor. Kompozit alanını kapsayan, sektörün gelişmesine katkısı olan NACE kodlarının oluşturulması
, ülkemizin Avrupa Birliği'ne örnek olması açısından da önem taşıyor.
 

HABERE YORUM KAT