1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. "Gelir Testi" Yaptırmayan Yandı
"Gelir Testi" Yaptırmayan Yandı

"Gelir Testi" Yaptırmayan Yandı

Sosyal Güvenlik Uzmanı Okan Güray Bülbül, gelir testine ilişkin tüm detayları açıkladı.

Habertürk televizyonunda Ece Üner'in canlı yayın konuğu olan Sosyal Güvenlik Uzmanı Okan Güray Bülbül, Genel Sağlık Sigortasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Gelir testi için son güne girilirken; Sosyal Güvenlik Uzmanı Bülbül, gelir testine ilişkin tüm detayları açıkladı.

SİGORTALI ÇALIŞANLARIN YAPMASINA GEREK YOK

Bülbül, sigortalı olarak çalışanların gelir testi yapmalarına gerek olmadığını söyledi.

GELİR TESTİ YAPMAYANLARA AYLIK 305 LİRA

Sosyal Güvenlik Uzmanı Bülbül, gelir testi yapmayanların başına ne geleceğini de açıkladı. Bülbül, gelir testi yaptırmayanlarının primlerinin en yüksek sınırdan hesaplanacağını bunun da aylık 305 liraya denk geldiğini söyledi.

Sosyal Güvenlik Uzmanı gelir testini anlattı VİDEO

ÇALIŞMA BAKANI AÇIKLAMASI

Öte yandan konuyla ilgili Çalışma Bakanı Ahmet Erdem tarafından yazılı açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

"Hatırlanacağı gibi, 01.01.2012 tarihinden itibaren çalışmayan, aylık/gelir almayan veya herhangi bir kapsamda sosyal güvencesi olmayan vatandaşlarımız yaptıracakları gelir testi sonucunda çıkan genel sağlık sigortası primlerini ödemeleri veya devlet tarafından karşılanması ile sağlık hizmetlerinden faydalanabilmektedir.

Bilindiği üzere 10/09/2014 tarihli ve 6552 sayılı yasa ile genel sağlık sigortası tescili yapılmış olup gelir testine hiç başvurmayan vatandaşlarımıza gelir testine başvurma hakkı getirilmiştir. Diğer taraftan aynı Kanun ile 2014 yılı Nisan ayı ve önceki aylara ilişkin olup ödenmemiş genel sağlık sigortası prim borcu olan vatandaşlarımıza bu borçlarını peşin veya 6, 9, 12 veya 18 taksitle ikişer aylık dönemler halinde ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanma imkanı tanınmıştır.

Bugüne kadar 304.354 vatandaşımız primlerini yapılandırmak için Sosyal Güvenlik Kurumuna, 400.000 kişi ise gelir testi için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaatta bulunmuştur. Bununla birlikte 6552 sayılı Kanun kapsamında gelir testi ve yapılandırma başvuruları devam etmekte olup, genel sağlık sigortası tescili yapılmış olup gelir testine hiç başvurmayan vatandaşlarımızın en geç 30/09/2015 Çarşamba günü mesai bitimine kadar ikametlerinin bulunduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurmaları gerekmektedir. Böylece kişiler ne kadar borçlarının olduğunu bilmiş olacaklardır"

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.