1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Genç çiftçilere düve

Genç çiftçilere düve

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından Kırklareli Lüleburgaz Türkgeldi Tarım İşletmesi(nde karantina ve millileştirme süreçleri tamamlanarak...

Genç çiftçilere düve

Yalova'da genç çiftçilere 198 baş damızlık düve dağıtıldı.

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından Kırklareli Lüleburgaz Türkgeldi Tarım İşletmesi(nde karantina ve millileştirme süreçleri tamamlanarak Yalova'ya gönderilen düveler dağıtıldı. Belediye mezbahanesindeki dağıtımda konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Suat Parıldar, "Genç kırsal nüfusun istihdamına katkı sağlayacak projelerin desteklenmesi için ilk defa 2016 yılında uygulamaya konulan genç çiftçi projesi sürüyor. yararlanmaya hak kazanan 60 genç çiftçimizin 33'üne 30 bin TL değerinde 6'şar adet büyükbaş hayvan veriyoruz. 198 büyükbaş hayvanın toplam değeri 990 bin lira. Kalan 27 genç çiftçimize de 162 adet büyükbaş hayvanı önümüzdeki günlerde dağıtacağız. 2017 yılında dağıtacağımız 360 büyükbaş hayvanın değeri 1 milyon 880 bin lira. Geçen yıl da 78 genç çiftçimize ağırlıklı olarak simental ırkı 2 milyon 340 bin lira değerinde toplam 468 büyükbaş hayvan dağıtmıştık" dedi.

Proje kapsamında Armutludan 5 çiftçiye 30, Çiftlikköy'den 8 çiftçiye 48, ve Yalova merkezden 20 çiftçiye 120 adet büyükbaş hayvan kurayla dağıtıldı. Kalan 27 çiftçinin hayvanlarının da önümüzdeki günlerde teslim edilmesi planlanıyor.

Genç çiftçiler proje uygulanmaya başladıktan sonra en az 3 yıl hayvancılık faaliyetini devam ettirecek. Proje kapsamında alınan hayvanlar bu süre zarfında satılamayacak veya başkasına devredilemeyecek.

Genç çiftçilere düve

Genç çiftçilere düve

Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT