1. HABERLER

  2. İÇ HABERLER

  3. Genç, dur durak bilmeden başkanlık sistemini anlatıyor

Genç, dur durak bilmeden başkanlık sistemini anlatıyor

Referandum sürecine kadar konferans ve panellerle başkanlık sistemini anlatan Başkan Genç, şimdi de STK'ları ve mahalleleri ziyaret ederek başkanlık sistemini...

Genç, dur durak bilmeden başkanlık sistemini anlatıyor

Referandum sürecine kadar konferans ve panellerle başkanlık sistemini anlatan Başkan Genç, şimdi de STK'ları ve mahalleleri ziyaret ederek başkanlık sistemini anlatıyor.

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Trabzon Şoförler ve Otomobilciler Odası, Fırıncılar Odası, Uzun Sokak ve Kalkınma Mahallesi'ni ziyaret ederek başkanlık sistemini anlattı.

İlk ziyaretini Şoförler Odası'na yapan Başkan Genç, başkanlık sisteminde hem cumhurbaşkanının hem de meclisin 5 yılda bir seçimle belirleneceğini bu nedenle tek adamlığın asla söz konusu olmadığını kaydetti. Başkan Genç, "Tek adamlık sisteminde meclis yoktur, hükümet yoktur. Biz de ise her ikisi de var. 2007'de AK Parti'ye cumhurbaşkanı seçtirmediler. Ve biz de cumhurbaşkanlığı seçimlerini halk yapsın dedik. Şimdi o değişikliğin hukuki altyapısını oluşturuyoruz. Başbakanlığı da cumhurbaşkanlığı da tek kişide topluyoruz. Başkanlık sisteminin demokratik bir sistem olmadığı algısı yanlış. Siyasi partileri, meclisi kaldırırsanız o zaman tek adamlık olur. Şimdi cumhurbaşkanı seçimle gelecek. Şimdi bu sistemde seçilecek başkan daha çok kesime hitap etmesi gerekiyor. Çünkü yüzde 50'yi almak kolay bir iş değil. Yani seçim öncesi bir koalisyon olacak. Bazı partilerle ittifaklar söz konusu olacak. O nedenle tek adamlık propagandasına karşı doğruları söylemiz gerekiyor. Millet hükümeti doğrudan kendisi seçecek. Yani milletin seçtiği cumhurbaşkanı, bakanları ve yardımcılarını doğrudan kendisi atayacak. Devleti yöneten üç tane gücü yani yasama, yargı ve yürütmeyi millete dayalı olarak belirliyoruz. Hükümet ile meclis ayrı yarı seçilecek. Yargıyı da milletin seçtiği cumhurbaşkanı ve meclis seçiyor. Bu memleketin selameti için gerçekten başkanlık sistemine ihtiyaç var. Çünkü 1950 yılından sonra 65 hükümet kuruldu. Biz her buçuk senede bir hükümet krizleriyle durduk. Ama savaştan çıkan Almanya, Fransa ve Japonya bizi geldi geçti. Şimdi gelecek olan sistem hiç durmayacak bir sistem" dedi.

7 Haziran seçimlerinde parlamenter sistem nedeniyle AK Parti'nin yüzde 39 oy almasına rağmen tek başına hükümeti kuramadığı örneğini veren Başkan Genç, " 7 Haziran'da millet, "her seçimde biz size verdik ama şimdi kendinize bir çeki düzen verin" dedi. Tek başına iktidar vermedi. Ne oldu? 7 Haziran'dan bir buçuk ay sonra terör örgütü PKK, DHKP; DEAŞ hükümet boşluğundan yararlanıp Şanlıurfa, Gaziantep ve Suruç'ta terör eylemleri yaptılar. Yeni gelecek sistem güvenlik açısından da sağlam bir sistemdir. Çünkü devlet bürokrasiye hakim olacaktır" diye konuştu.

Genç, Şoförler Odası'na referandum sürecinde "Evet" diyeceklerini açıklayan ilk sivil toplum örgütü olması nedeniyle teşekkür etti.

Trabzon Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Turan Altuntaş ise konuşmasında referandum sürecinde Trabzon'da karırını "Evet" diye açıklayan ilk oda olduklarını belirterek "Trabzon'da 49 tane oda var. Bunların içerisinde üye sayısıyla şoförler odası en büyüktür. Biz her ne kadar "Evet" diye açık destek vermişsek bile bunu ekmeğimiz için; ülkemiz için diyoruz" ifadelerini kullandı.

Fırıncılar Odası'nı ziyaret eden Başkan Genç, burada oda Başkanı Davut İlik ve yönetim kurulu üyeleri tarafından karşılandı. Fırıncı esnafına, başkanlık sisteminin kazanımlarını dile getiren Başkan Genç, parlamenter sistemdeki bürokratik vesayeti anlatan şu çarpıcı örneği verdi:

"2003 yılında Ankara'ya gittiğim zaman müsteşar bakandan daha yetkili konumdaydı. Her şeyi neredeyse müsteşarlar belirleyerek bakanları etkileyebiliyordu. Tayyip Bey geldikten sonra bu durumu değiştirdi. Şu anda Cumhurbaşkanı'nın en çok yakındığı bu bürokratik yapı değil mi? Bu Cumhurbaşkanımız başkanlık sistemiyle Cumhuriyetimizin 100. yılında 2023 yılında Fransa'ya yaklaşım diyor. Memleketi için büyük düşüyor. Bunun içinde bu sistemi istiyor. Bizim şu anda gayri safi milli hasılamız 850 milyar dolar. Cumhurbaşkanımız bu sistemi kendi şahsı için değil, Türkiye'nin 2023 ve 2053'te hedefleri için istiyor. Ülkemiz bu sistemle daha da güçlensin diyor. Onun için memleketin hayrına inşallah "Evet" diyeceğiz; ama hep birlikte "Evet" diyeceğiz. Trabzon'a çok iyi bir atmosfer var. Burada artıracağımız bir oy her Cumhurbaşkanımıza destek olacak; hem de diğer illerdeki oyları tamamlayacak. O yüzden hepimizin kararı "Evet" olmalı."

Genç, dur durak bilmeden başkanlık sistemini anlatıyor

Genç, dur durak bilmeden başkanlık sistemini anlatıyor

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.